خانه | اخبار جام جهانی 2014 برزیل | استفاده از دوربین‌های مخصوص، توقف بازی‌‌ها در دمای بالا و لغو اخطارها

استفاده از دوربین‌های مخصوص، توقف بازی‌‌ها در دمای بالا و لغو اخطارها

به گزارش جام  جهانی آنلاین و به نقل از نشریه مارکا، فیفا تمام تمهیدات لازم را برای جلوگیری از تکرار رسوایی جام جهانی ۲۰۱۰ در جام جهانی ۲۰۱۴ اندیشیده است. در مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی قبلی در آفریقای جنوبی، در جریان دیدار تیم‌های آلمان و انگلیس شوت فرانک لمپارد، هافبک تیم ملی انگلیس که در آن توپ نزدیک به نیم متر از خط دروازه ژرمن‌ها گذشته بود حتی توسط کمک داور هم گل تشخیص داده نشد که این اتفاق جار و جنجالی فراوانی به پا کرد و فیفا را برای استفاده از تکنولوژی خط دروازه و دوربین‌های تلویزیونی برای کمک به داور بیش از پیش تحت فشار قرار داد.

139212031123497412184593

به همین دلیل فیفا تصمیم گرفته در جام جهانی سال آینده در برزیل از دوربین‌های مخصوص برای تشخیص عبور توپ از خط دروازه‌ها استفاده کند و به همین منظور ۱۴ دوربین در سقف ۱۲ ورزشگاه محل برگزاری بازی‌ها در برزیل تعبیه شده است. همچنین برای جلوگیری از ایجاد وقفه برای تماشای فیلم ضبط شده (یکی از اصلی‌ترین دلایل مخالفت با استفاده از  این تکنولوژی) سیستمی طراحی شده که در آن در صورت عبور توپ از خط دروازه، سیگنال‌هایی به گیرنده مچی مخصوص که برای داور بازی طراحی شده فرستاده خواهد شد و او خیلی سریع می‌تواند حکم خود را صادر کند.

یکی دیگر از تفاوت‌های میان جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل با ادوار گذشته جام‌‌های جهانی، استفاده از اسپری‌های رنگی مخصوص برای مشخص کردن محل استقرار دیوارهای دفاعی به هنگام زدن ضربات آزاد است. از این اسپری‌ها در رقابت‌های جام باشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۳ نیز استفاده شده بود.

یکی دیگر از برنامه‌های فیفا برای جام جهانی ۲۰۱۴، توقف بازی‌ها در صورت عبور دمای هوا از مرز ۳۲ درجه سانتیگراد است، چرا که برخی پزشکان بازی در این شرایط را نگران‌کننده دانسته‌اند. لغو اخطار بازیکنان تیم‌هایی که به مرحله یک چهارم نهایی راه پیدا می‌کنند و همچنین محروم شدن یک بازیکن از بازی فینال تنها در صورت دریافت کارت قرمز مستقیم در بازی نیمه نهایی دیگر تصمیماتی است که فیفا برای جام جهانی ۲۰۱۴ در نظر گرفته است.