خانه | اخبار تیم ملی ایران - 2014 برزیل | ایران، پیرترین تیم با شماره‌های شگفت‌انگیز و تلاش ۲ بازیکن برای رکوردشکنی

ایران، پیرترین تیم با شماره‌های شگفت‌انگیز و تلاش ۲ بازیکن برای رکوردشکنی

تیم ملی فوتبال ایران در حالی برای چهارمین بار در جام جهانی شرکت می‌کند که به لحاظ میانگین سنی، در این دوره پیرترین تیم را نسبت به سه دوره قبلی جام جهانی در اختیار دارد.

* ایران در جام جهانی برزیل با نیجریه، آرژانتین و بوسنی و هرزگوین همگروه است. تاکنون ایران یک‌بار با تیم نیجریه روبرو شده که آن هم در یک دیدار دوستانه پیش از بازی‌های جام جهانی ۹۸ فرانسه بود که با نتیجه یک بر صفر شکست خورد. تیم بزرگسالان ایران تاکنون مقابل آرژانتین به میدان نرفته و تنها در رده زیر ۱۷ سال در جام جهانی امارات مقابل آرژانتین به تساوی یک بر یک رسید.

* تیم کشورمان مقابل بوسنی نتایج خیلی خوبی گرفته است. در ۵ دیدار گذشته این دو تیم، ایران ۴ بار بوسنی را شکست داده و یک‌بار هم به تساوی رسیده است.

* آندرانیک تیموریان اگر در ۳ بازی تیم ملی در جام جهانی برزیل برای ایران به میدان برود، به رکورد ۶ بازی در جام جهانی مهدی مهدوی‌کیا می‌رسد. جواد نکونام کاپیتان تیم ملی هم اگر در ۳ بازی به میدان برود، با رکورد علی دایی یعنی ۵ بازی در جام جهانی برابری می‌کند.

* این نخستین بار است که در میان دروازه‌بانان دروازه‌بانی از استقلال حضور ندارد. در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین مرحوم ناصر حجازی دروازه‌بان تیم ملی بود، در سال ۱۹۹۸ فرانسه پرویز برومند و در جام جهانی ۲۰۰۶ وحید طالب‌لو به عنوان دروازه‌بان سوم حضور داشتند.

* درخشان‌ترین شماره تیم ملی در جام‌های جهانی شماره ۲ است. ایرج دانایی‌فرد با این شماره در جام جهانی آرژانتین برای ایران گل زد و در سال ۹۸ فرانسه، مهدی مهدوی کیا هم با این شماره موفق به گلزنی شد.