خانه | تاریخچه جام جهانی | برزیل؛ کشوری با صادرات قهوه و فوتبالیست!/سرزمینی با تنوع زیستی گوناگون

برزیل؛ کشوری با صادرات قهوه و فوتبالیست!/سرزمینی با تنوع زیستی گوناگون

ه گزارش خبرگزاری فارس، ۳۳ روز دیگر بیستمین دوره جام جهانی در برزیل برگزار می‌شود و ۳۲ تیم ملی نزدیک به یک ماه با یکدیگر رقابت می‌کنند تا قهرمان این مسابقات مشخص شود.

از همین رو خبرگزاری فارس در هر روز به یکی از تیم‌های حاضر در این مسابقات می‌پردازد و از جنبه‌های مختلف هر کشور حاضر در جام جهانی را مورد بررسی قرار می‌دهد.

*برزیل؛ سیاست

برزیل بزرگترین و پرجمعیت‌ترین کشور حاضر در آمریکای جنوبی است و زبان رسمی مردم این کشور پرتغالی است که پایتخت آن هم شهر برازیلیا است. این کشور به صورت جمهوری اداره می‌شود و خانم دیلما روسف از سال ۲۰۱۱ تاکنون ریاست جمهوری این کشور پهناور را بر عهده دارد. برزیل از سال ۱۹۸۸ و توسط قانون اساسی این کشور دارای یک نظام ریاست جمهوری فدرال شده که در آن ریاست جمهوری برزیل به صورت همزمان ریاست دولت و ریاست حکومت را به عهده دارد. برزیل دارای نظامی چند حزبی است که ضمانت آزادی این کشور به شمار می‌رود. نکته جالب در مورد این کشور این است که شهرداری‌ها واحدهای سیاسی مستقل به حساب می آیند. رئیس‌‌جمهوری برزیل برای ۴ سال انتخاب می‌شود و این شانس را دارد که یک دوره پس از آن هم کاندیدای این پست شود. قدرت قانون‌گذاری در این کشور در اختیار کنگره ملی است که از نمایندگان مجلس و نمایندگان سنا تشکیل شده است. نمایندگان سنا اما برای دوره‌های هشت ساله به این سمت انتخاب می‌شوند.

*برزیل؛ جغرافیا

کشور برزیل با اقیانوس اطلس همسایه است و شرقی‌ترین کشور قاره آمریکا به حساب می آید که با کشورهای اروگوئه، آرژانتین، پاراگوئه، بولیوی، پرو، کلمبیا، ونزوئلا، گویان فرانسه، سورینام و گویان هم مرز است. در واقع به جز اکوادور و شیلی تمام کشورهای آفریقای جنوبی با برزیل مرز مشترک دارند. برزیل دارای زمین‌‌های وسیع کشاورزی و جنگل‌‌های استوایی است و با داشتن منابع گسترده طبیعی و نیروی کار غنی قدرتمندترین اقتصاد آمریکای جنوبی به حساب می‌‌آید. برزیل مستعمره پرتغال بوده و تنها کشوری است که در قاره آمریکا مردمش به زبان پرتغالی سخن می‌گویند. جمعیت این کشور از نژادهای آفریقایی، سرخ‌پوستان آمریکایی، اروپایی و آسیایی تشکیل شده است و مذهب اصلی این کشور کاتولیک کلیسای روم است. عموم مردم بر این اعتقاد هستند که نام این کشور از نام پائوبرازیل برگرفته شده که نوعی درخت است که مهاجران اولیه برزیل برای آن احترام خاصی قائل بودند. عده‌ دیگر هم بر این باورند که نام برزیل برگرفته از جزیره‌ای اسطوره‌ای است که در قرون وسطی در اروپا از آن بسیار یاد شده است. برزیل پنجمین کشور از لحاظ وسعت در جهان بعد از کشورهای روسیه، کانادا، چین و آمریکاست. وسعت این کشور ۸ میلیون و ۵۱۱ هزار و ۹۶۵ کیلومتر است. از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد جغرافیایی در برزیل وجود رود آمازون در برزیل است که بزرگترین و پرآب‌ترین رود دنیا و دومین رود طویل جهان است. این رود به اقیانوس اطلس می‌ریزد.از شهرهای مهم برزیل می‌توان به برازیلیا، ریودوژانیرو، سائوپولو، کوریتیبا، بازیوس، مانائوس و بلاهوریزونته اشاره کرد.کشور برزیل از ۲۶ ایالت و یک منطقه فدرال تشکیل شده که در مجموع ۲۷ فدرال را تشکیل می‌دهد.

*برزیل؛ حیات وحش

برزیل اکوسیستم متنوعی دارد و تنوع زیستی جانوری در این کشور زیاد است به طوری که کارشناسان انواع جانوران در این کشور را بالغ بر ۲ میلیون نوع تخمین زدند. از حیوانات این کشور می‌توان به لئوپارت و جگوار که هر دو نوعی پلنگ هستند نام برد. خوک‌های وحشی، خوکان خرطوم دار، مورچه‌خوار، تنبل، روباه و گورکن اشاره کرد. البته گوزن و میمون هم از حیوانات پرتعداد این کشور هستند.

*برزیل؛ اقتصاد

برزیل با در اختیار داشتن بخش‌های گسترده و توسعه‌یافته کشاورزی، معدن، تولید، خدمات و نیروی کار دارای تولید ناخالص داخلی بیشتر از سایر کشورهای آمریکای لاتین است و همین موضوع این کشور را تبدیل به قدرت اقتصادی منطقه کرده است. مهم‌ترین صادرات برزیل را هواپیماهای دارای بال ثابت، قهوه، وسایط نقلیه، سویا، سنگ معدن آهن، آب‌پرتقال، فولاد، منسوجات، کفش،‌گوشت و بازیکن فوتبال تشکیل داده است! بیشتر بخش صنعتی این کشور در بخش‌های جنوب و جنوب شرقی برزیل تجمع یافته است. منطقه شمال شرقی برزیل فقیرترین منطقه این کشور به حساب می‌آید اما در حال حاضر این منطقه نیز در حال جذب سرمایه‌‌گذاری‌های جدید است.

*برزیل؛ مردم

کشور برزیل دارای تنوع زیستی بسیار زیادی است و بسیاری از نژادها و گروه‌های قومی را در خود جای داده است. در کل برزیلی ها ۴ دسته هستند. سرخپوستان آمریکا و بومیان برزیل که در حدود ۹ هزار سال قبل از میلاد مسیح از سیبری به سمت برزیل حرکت کردند و با عبور از تنگه برینگ به این کشور رسیدند. گروه دیگر استعمارگران پرتغالی بودند که از زمان کشف برزیل در سال ۱۵۰۰ میلادی تا سال ۱۸۲۲ که زمان استقلال این کشور است به این کشور مهاجرت کردند. برده‌های آفریقایی هم از سال ۱۵۳۰ تا سال ۱۸۵۰ وارد این کشور شدند و گروه دیگر هم گروه‌های متنوع مهاجران از آسیا و اروپا بودند که تا اوایل سده بیستم به برزیل پا گذاشتند.

*برزیل؛ مذهب

۷۴ درصد از مردم برزیل کاتولیک هستند و این کشور دارای بیشترین شمار کاتولیک در سراسر جهان است. البته در این کشور شمار پیروان مذهب پروتستان هم در حال افزایش است. اسلام هم در این کشور پیروانی دارد.

*برزیل؛ ورزش

محبوب‌ترین ورزش در این کشور فوتبال است و برزیل فوتبالیست‌های مشهوری داشته و دارد. پله، جرزینیو، زیکو، سوکراتس، روماریو، ریوالدو، روبرتو کارلوس، رونالدینیو، روبینیو و کاکا از معتبرترین بازیکنان تیم فوتبال برزیل هستند. تیم ملی برزیل تاکنون ۵ بار فاتح جام جهانی شده و از این حیث در جهان بی‌رقیب است.

البته در برزیل ورزش‌های دیگری مثل والیبال، بسکتبال، تنیس، ژیمناستیک و اتومبیلرانی هم مورد علاقه مردم به حساب می‌آید.

* نظر کارشناس

حمید درخشان/ با توجه به اینکه برزیل میزبان جام جهانی ۲۰۱۴ است و از آنجایی که انتظار هواداران فوتبال در برزیل که فوتبالشان را صاحب سبک در دنیا می‌دانند، انتظارات از این تیم برای قهرمانی در جام جهانی بسیار زیاد است چون مردم این کشور تعصب خاصی به فوتبال کشورشان دارند و همه آنها به نوعی درگیر فوتبال هستند. با اینکه دیدیم در سال‌هایی که حتی این کشور دچار مشکلات عدیده اقتصادی بود اما چیزی از علاقه مردم کشور نسبت به فوتبال کم نشد و باز هم مثل همیشه از تیم فوتبالشان حمایت کرد. در چند وقت اخیر هم دیدیم که تیم ملی برزیل معمولا در تورنمنت‌ها که شرکت کرده موفق بوده و با ستاره‌های جدیدی که به فوتبال معرفی نموده انتظارات را از خودش در این بازی‌ها بالا برده است و همه علاقمندان به تیم ملی فوتبال برزیل انتظار دارند که این کشور قهرمان جام جهانی باشد. چرا که هم در این بازی‌ها میزبان هستند و هم بازیکنان خوبی در حال حاضر در اختیار اسکولاری قرار دارد که هر کدام از آنها در تیم‌های باشگاهی‌شان جزو بهترین‌ها به شمار می‌رود. فوتبال برزیل سبک خاص خودش را دارد و بازیکنان این کشور از تکنیک بالایی هم سود می‌برند که این مشخصه آنها را از همه فوتبالیست‌های جهان متمایز کرده است و همه اهالی فوتبال هم به این نکته اذعان دارند. با این همه من فکر می‌کنم شانس برزیل از سایر مدعیان در این بازی‌ها بیشتر است و شاید بتوانم بیشتر از ۶۰ درصد برای شاگردان اسکولاری در جام جهانی ۲۰۱۴ شانس قائل باشم.