خانه | اخبار جام جهانی 2014 برزیل | برزیل با کمک سزار و تیر دروازه در جام بیستم باقی ماند

برزیل با کمک سزار و تیر دروازه در جام بیستم باقی ماند

مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی ۲۰۱۴ از ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه امروز (شنبه) با دیدار برزیل و شیلی در ورزشگاه مینه‌رائوی شهر بلوهوریزنته آغاز شد که این دیدار در وقت‌های قانونی و اضافه با تساوی یک بر یک و گل‌های داوید لوئیز (۱۸) برای برزیل و الکسیس سانچز (۳۲) برای شیلی به پایان رسید تا ضربات پنالتی تیم پیروز میدان را مشخص کند.

براساس این گزارش، در ضربات پنالتی هم تیم ملی برزیل با نتیجه ۳ بر ۲ به برتری رسید و به عنوان اولین تیم جواز حضور در مرحله یک چهارم نهایی بیستمین دوره مسابقات جام جهانی را به دست آورد.

برزیلی‌ها که با  حمایت همه جانبه هواداران‌شان در کشور خود پذیرای تیم ملی شیلی بودند،‌ از همان ابتدا توپ و میدان را در اختیار گرفتند و چند باری هم روی دروازه حریف خطرساز ظاهر شدند.

مقاومت شیلیایی‌ها خیلی طول نکشید و شاگردان اسکولاری در دقیقه ۱۸ از روی ضربر کرنری که نیمار ارسال کرد و لوئیز به آن ضربه زد به گل اول دست پیدا کردند. هر چند که بر خلاف اعلام سایت فیفا به نظر می‌رسید ضربه آخر را خارا، مدافع شیلی وارد دروازه این تیم کرده باشد.

سر دادن سرود قهرمانی برزیلی‌ها تنها چند دقیقه در ورزشگاه طنین‌انداز بود و الکسیس سانچز توانست از اشتباه هالک در زمانی که اوت ارسالی از سوی مارسلو را دریافت می‌کرد، بهره ببرد و گل تساوی را در دقیقه ۳۲ برای تیمش به ثمر برساند.

پس از آن برزیل دو سه موقعیت دیگر هم به دست آورد اما بدشانسی سلسائو مانع از باز شدن دروازه لاروخای آمریکای جنوبی شد. شیلی در دقایق پایانی نیمه اول نیز فشاری روی دروازه میزبان وارد آورد که منجر به گل نشد تا دو تیم با تساوی یک بر یک به رختکن بروند.

نیمه دوم این بازی در شرایطی آغاز شد که شیلیایی‌ها پابه‌پای تیم میزبان جام جهانی پیش آمدند و چند موقعیت هم داشتند هر چند در طرف دیگر این نیمار بود که گویا بار سنگین بردن برزیل به مرحله یک چهارم نهایی را روی دوش خود حس می‌کرد و به همین دلیل به آب و آتش می‌زد تا هر طور شده دروازه براوو را باز کند.

در این بین شیلی صاحب شانس‌های به مراتب بهتری شد و اگر در یک صحنه واکنش خوب جولیو سزار نبود، دروازه میزبان روی ضربه چارلز آرانگوئز باز می‌شد. برزیل که در نیمه دوم جو را نیز در ترکیب خود داشت یکی دو بار روی حرکت این بازیکن و هالک شانس گلزنی داشت که منجر به گشودن دروازه براوو نشد. در این نیمه هالک برای تیم برزیل موفق به گلزنی نیز شد که داور گلش را به علت انجام خطا قبل از ضربه به توپ مردود اعلام کرد.

با وجود حملات زیاد تلاش دو تیم در پایان ۴۵ دقیقه دوم بی‌نتیجه بود و بازی با نتیجه تساوی یک بر یک به وقت‌های اضافه کشیده شد.

139304072249047153104023

در وقت‌های اضافه دو تیم کمتر دست به ریسک زدند و بیشتر به دنبال آن بودند که سرنوشت خود را ضربات پنالتی بسپارند. شاید اگر حملات حداکثری هواداران برزیل نبود، این تیم در وقت اضافه دوم هم دست به حمله نمی‌زد. البته در دقایق پایانی این بازی برزیلی‌ها خوش شانس بودند که دروازه‌شان روی ضربه مائوریسیو پینیا باز نشد. او که روی یک ضدحمله به دروازه برزیل نزدیک شده بود، ضربه اش را به تیر افقی زد تا بازی با تساوی یک بر یک به اتمام رسیده و کار به ضربات پنالتی کشیده شود.

در ضربات پنالتی داوید لوییز برزیلی‌ها را پیش انداخت اما ضربه مائوریسیو پینیا را جولیو سزار مهار کرد. ضربه‌ای که ویلیان به بیرون زد، شیلیایی‌ها را به بازی بازگرداند اما مهار توپ الکسیس سانچز توسط سراز، امید شاگردان جورج سامپائولی را ناامید کرد. پنالتی‌های سوم را مارسلو و چارلز آرانگوئز برای برزیل و شیلی گل کردند تا رقابت نزدیک دو تیم ادامه پیدا کند.

هالک ضربه پنالتی چهارم برزیل را زد و سنگربان شیلی آن را مهار کرد تا بازی ضعیف این بازیکن کامل شود. مارسلو دیاز از فرصتی که هالک از دست داد نهایت استفاده را برد و کار دو تیم را در ضیافت پنالتی‌ها به تساوی ۲ بر ۲ کشاند. ضربه پنجم برزیل را نیمار زد که گل شد و خارا توپ را به تیر دروازه زد تا میزبان با کمک تیر دروازه در جام بیستم بماند.