خانه | تاریخچه جام جهانی | بلژیک؛ خاطرات خوش خود را تکرار می‌کند؟!/ همراه با روسیه به مرحله بعد می‌رود!

بلژیک؛ خاطرات خوش خود را تکرار می‌کند؟!/ همراه با روسیه به مرحله بعد می‌رود!

به گزارش خبرگزاری فارس، تیم ملی فوتبال بلژیک که برای دوازدهمین بار راهی جام جهانی شده است، امروز از زوایای مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد.

*بلژیک

بلژیک کشوری در غرب اروپا و یکی از اعضای اتحادیه اروپا به حساب می‌آید که پایتخت آن بروکسل است و این کشور از شمال با هلند، از شرق با آلمان از جنوب شرقی با لوکزامبورگ، از جنوب با فرانسه و از شمال غربی با دریای شمال مجاور است. گوناگونی زبان در این کشور باعث تنش‌های سیاسی زیادی شده بود و حتی در دوره‌هایی یکپارچگی بلژیک را تهدید می‌کرد. نام بلژیک از نام لاتین بخش‌های گل‌ نشین استفاده شده که به گاولیا بلژیکا معروف است.

* تاریخ بلژیک

بیش از ۲ هزار سال قبل ناحیه‌ای که امروزه به آن بلژیک می‌گویند دارای جمعیت زیادی بوده است. این کشور همچنین در آن دوران تنش‌های فرهنگی و سیاسی زیادی شاهد بوده و حتی مورد تاخت و تاز هم قرار گرفته است. تاریخ بلژیک را می‌توان از قرن ۱۶ از تاریخ اسکاندیناوی تفکیک کرد.

* جغرافیای بلژیک

لی‌یژ، بروخس و نامور از جمله شهرهای بزرگ بلژیک به حساب می‌آید. بلژیک با ۳۰ هزار و ۵۲۸ کیلومتر مربع مساحت سه منطقه جغرافیایی دارد. جنگل‌های جلگه‌ای انبوه در این کشور زیاد دیده می‌شود که کار را برای کشاورزان بلژیک سخت کرده است. آب و هوا در بلژیک معتدل است و بارندگی در این کشور زیاد. گفته می‌شود آب رودخانه‌های بلژیک جزو کم ‌کیفیت‌ترین آب‌های اروپاست و در پایین‌ترین رده‌های مطالعاتی این موضوع قرار گرفته است.

* اقتصاد بلژیک

بلژیک با جمعیت متراکم یکی از مهمترین مناطق صنعتی جهان به شمار می‌رود. اقتصاد بلژیک عمدتا بر پایه خدمت است. بلژیک اولین کشور اروپایی بود که در اوایل قرن نوزدهم دستخوش انقلاب صنعتی شد. شهرهای لی‌یژ و شارلووا به سرعت در صنایع معادن و فولادسازی توسعه یافتند و در اوایل قرن بیستم کاملا شکوفا شد. امروزه صنعت در این کشور متمرکز شده و فعالیت‌های زیادی در بلژیک انجام می‌شود. بلژیک به طور خاص دارای اقتصادی باز است. بندر آنتورب دومین بندر اروپاست. در سال ۱۹۹۹ بلژیک یورو را به عنوان واحد پولی پذیرفت و در سال ۲۰۰۲ آن را جایگزین فرانک بلژیک کرد.

* فوتبال بلژیک

تیم ملی فوتبال بلژیک اولین دیدار رسمی خود در تاریخ را مقابل تیم ملی فرانسه در سال ۱۹۰۴ انجام داد که آن بازی با نتیجه ۳- به پایان رسید. اما بهترین پیروزی تاریخ بلژیک برد ۹ بر صفر مقابل تیم ملی زامبیا در سال ۱۹۹۴ به حساب می‌آید. سنگین‌ترین شکست تاریخ بلژیک هم باخت ۱۱ بر ۲ مقابل تیم ملی انگلستان در سال ۱۹۰۹ است.

* نظر کارشناس

مهدی تارتار/ فوتبال بلزیک با توجه به این که برای دوازدهمین بار راهی جام جهانی شده است می تواند روزهای خوبی در این بازی ها رقم بزند. این تیم می تواند به دور بعدی جام جهانی صعود کند و به نظرم روسیه هم می تواند همراه با بلژیک به مرحله بعد صعود کند. فکر نمی کنم الجزایر یا کره‌جنوبی برای روسیه و بلژیک بتوانند بازی سختی رقم بزنند. با این همه و با توجه به بازی هایی که از بلژیک در مرحله مقدماتی این بازی ها شاهد بودیم فکر می کنم بلژیک توانایی خلق شگفتی در این دوره از بازی ها را دارد اما فکر نمی کنم از مرحله یک هشتم بالاتر بروند مگر این که شگفتی سازی کنند.