خانه | تاریخچه جام جهانی | بوسنی؛ جام جهانی اولی!/ رقیب آشنا برای فوتبال ایران

بوسنی؛ جام جهانی اولی!/ رقیب آشنا برای فوتبال ایران

به گزارش خبرگزاری فارس، تیم ملی فوتبال بوسنی یکی دیگر از حریفان تیم ملی فوتبال کشورمان درجام جهانی ۲۰۱۴ برزیل امروز از زوایای گوناگون مورد بررسی قرار می‌گیرد.

* بوسنی

بعد ازجنگ جهانی دوم بوسنی به عنوان یکی از ایالت‌های جمهوری سوسیالیستی یوگسلاوی وجود داشت اما بعداز فروپاشی این کشور جمهوری بوسنی هرزگوین در یک همه پرسی استقلال یافت و اعلام موجودیت کرد.

* سیاست بوسنی

در حال حاضر ریاست جمهوری در این کشور هر ۸ ماه یک بار بین یک صرب، یک بوسنیایی و یک کروات در گردش است. مجلس مسئولیت قانونگذاری در بوسنی را بر عهده دارد و احزابی همانند دموکرات، اتحاد دموکراسی کروات و راه راست در این کشور مشغول به فعالیت هستند.

* اقتصاد بوسنی

تولید ناخالص بوسنی در حدود ۲۹.۸۹ میلیارد دلار است که درچند سال گذشته رشد کرده و بیش از یک میلیون نفر نیروی کار بوسنی را تشکیل می‌دهند و حدود ۴۵ درصد نرخ بیکاری در این کشور وجود دارد. یک چهارم جمعیت بوسنی زیر خط فقر زندگی می‌کنند.صادرات این کشور شامل فلزات،‌البسه و چوب است. واردات این کشور هم شامل ماشین‌آلات، مواد شیمیایی و مواد غذایی است.

* فوتبال بوسنی

تیم ملی فوتبال بوسنی با حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل برای اولین بار در چنین مسابقاتی شرکت می‌کند. این تیم پیش از این در هیچ جام جهانی و یا جام ملت‌های اروپا شرکت نکرده است. نخستین بازی رسمی بوسنی در سال ۱۹۹۳ مقابل تیم ملی فوتبال کشورمان بود که در آن بازی سه بر یک بازیکنان ایران را شکست دادند. اما بهترین پیروزی بوسنی برد ۷ بر ۰ در دیدار با استونی به دست آمد و سنگین‌ترین شکست تیم ملی بوسنی باخت ۵ بر ۰ به آرژانتین در سال ۱۹۹۸ بوده که این دو تیم در جام جهانی باز هم با هم، هم گروه هستند.

* نظر کارشناس

جواد زرینچه/ به هر حال تیم فوتبال بوسنی شالوده یوگسلاوی است و نسبت به سال‌های گذشته بسیار بهتر شده است. بوسنی همیشه در سال‌های اخیر تیم‌های خوبی داشتند و فکر می‌کنم این برای بار اول است که می‌تواند در این مسابقات شرکت کند. این مسئله نشان می‌دهد که آنها مشکلات گذشته را فراموش کرده‌اند و به ورزش اهمیت می‌دهند.بوسنی بازیکنان در سطح اول لیگ‌های اروپایی دارد و می‌خواهند خود را در این مسابقات نشان بدهند و خاطره خوبی از خود به جای بگذارند. آنها می‌خواهند نمایش خوبی داشته باشند. در مجموع بوسنی بازیکنان خوبی دارد که می‌توانند در نتیجه تیم تاثیرگذار باشد. آنها تیم جوان و شادابی دارند و در بازی‌های دوستانه هم توانستند نتایج خوبی بگیرند.ایران و بوسنی در این گروه تیم‌های ناشناخته‌ای هستند که با دو تیم آرژانتین و نیجریه متفاوت بازی می‌کنند. آرژانتین و نیجریه با یکدیگر تاکنون بازی کرده‌اند و نسبت به هم شناخت دارند اما با توجه به اینکه ایران و بوسنی سردرگم بازی خواهند کرد شاید دو تیم آرژانتین و نیجریه نتوانند بازی همیشگی خود را داشته باشند.بوسنی نسبت به گذشته بسیار پیشرفت کرده است. در گذشته کمی این تیم دچار گرفتاری‌هایی بود اما هم‌اکنون بازی متفاوتی نسبت به قدیم دارند. تیم ملی ایران در بازی آخر مقابل بوسنی قرار خواهد گرفت و باید دید که این دو تیم در ۲ بازی گذشته خود چه نتایجی کسب کرده‌اند و به دنبال چه رتبه‌ای هستند.