خانه | اخبار تیم ملی ایران - 2014 برزیل | تحلیل شرایط ایران و شانس قهرمانی تیم‌ها در جام‌جهانی از زبان حاج‌رضایی

تحلیل شرایط ایران و شانس قهرمانی تیم‌ها در جام‌جهانی از زبان حاج‌رضایی

امیر حاج‌رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم درباره تحلیلش از مسابقات تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل اظهار داشت: با توجه به مسیری که ایران پس از صعود به جام جهانی طی کرد، واقعاً نگران تیم ملی هستم. پس از اینکه مجوز صعود به جام جهانی را دریافت کردیم، متأسفانه فرصت‌سوزی‌ زیادی داشتیم.

وی افزود: لغو اردوهای تیم ملی، تداخل مسابقات لیگ قهرمانان آسیا با اردوها، نداشتن حریف تدارکاتی که البته بخشی از آن به فدراسیون مربوط نبود و به مسائل غیرورزشی برمی‌گشت و …باعث شده که نگران تیم ملی باشم.

کارشناس فوتبال کشورمان با بیان اینکه «تفسیرم از این صحبت‌ها به این معنا نیست که تیم ملی در جام جهانی نتیجه نمی‌گیرد»، گفت: بی‌شک من نگران سرنوشت تیم ملی پس از پایان مسابقات جام جهانی هستم. من موفقیت تیم ملی در جام جهانی را تنها صعود به مرحله بعدی این رقابت‌ها نمی‌دانم. به عنوان مثال خیلی خوب بود که هنگام بستن قرارداد با کارلوس کی‌روش، برخی مسائل را در نظر می‌گرفتند تا پس از پایان مسابقات جام جهانی دچار مشکل نشویم.

حاج‌رضایی با اشاره به حریفان ایران در جام جهانی تصریح کرد: با آرژانتین، نیجریه و بوسنی‌وهرزگوین به لحاظ کیفی فاصله داریم. با توجه به این شرایط نباید از تیم ملی در جام جهانی انتظار بالایی داشت اما در سوی دیگر نیز نباید مردم را ناامید کرد.

وی در خصوص اینکه چه تیم‌هایی شانس قهرمانی در جام جهانی را دارند، گفت: فوتبال به هیچ عنوان قابل پیش‌بینی نیست. شاید برای تیمی چالش‌های مختلفی چون پنالتی در دقایق آخر، مصدومیت، اخراج بازیکن و … پیش بیاید که آن تیم را دچار تغییرات زیادی کند. بنابراین عوامل مختلف بیرونی نیز می‌تواند بر نتایج تیم‌ها تأثیرگذار باشد.

کارشناس فوتبال کشورمان با بیان اینکه سه چهار تیم شانس قهرمانی دارند، عنوان کرد: همچنان اسپانیا را شانس نخست قهرمانی می‌دانم. این تیم به لحاظ نیروی انسانی شانس زیادی برای تصاحب عنوان قهرمانی دارد. این تیم در خطوط دفاعی و میانی بازیکنان شاخصی را در اختیار دارد تا همگی به پلان‌های خوب اسپانیا برای قهرمانی اشاره کنند.

حاج‌رضایی، برزیل میزبان رقابت‌های جام جهانی را دیگر تیم عنوان مدعی خواند و به تسنیم گفت: برزیل هم در خطوط مختلف بازیکنانی خوبی دارد و مهمتر از این مسائل رشد اقتصادی این کشور در چند سال اخیر چشمگیر بوده است. با این حال برزیلی‌ها امیدوار هستند اتفاقات سال ۱۹۵۰ که از تیم اروگوئه شکست خوردند، دوباره تکرار نشود.

139303151017043082924634

وی ادامه داد: اگر چنین اتفاقاتی بار دیگر برای برزیل رخ دهد، هم اقتصاد این کشور آسیب می‌بیند و هم اینکه سرنوشت روسو رئیس جمهور این کشور هم دستخوش تغییر می‌شود. بنابراین شکست برزیل در جام جهانی و حذف این تیم به مسائل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی این کشور آسیب می‌رساند و تنها ضرر آن متوجه بخش ورزش نخواهد بود.

حاج‌رضایی تیم ملی آلمان را دیگر تیم مدعی قهرمانی جام جهانی دانست و عنوان کرد: کارشناسان آلمانی معتقد هستند که اگر آلمان در جام جهانی قهرمان نشود، یواخیم لو سرمربی این تیم باید کنار برود، چون دوران او در تیم آلمان به پایان رسیده است. به نظر می‌رسد «لو» از این طریق تحت فشار باشد.

وی تصریح کرد: تیم‌هایی چون آرژانتین، هلند و انگلیس از شانس کمتری برای قهرمانی برخوردار هستند. در سوی دیگر تیم‌هایی چون ژاپن و بلژیک را جزو تیم‌هایی می‌دانم که ممکن است در جام جهانی شگفتی‌ساز شوند. منظورم از شگفتی قهرمانی این تیم‌ها در جام جهانی نیست، بلکه آنها می‌توانند تیم‌های بزرگی را شکست دهند. با تمامی این تفاسیر، ما بخشی از حقایق تیم‌ها را بیان کردیم و تمام حقایق در حین مسابقات مشخص می‌شود.

وی بار دیگر با اشاره به شانس قهرمانی تیم‌های اسپانیا و برزیل گفت: برزیل و اسپانیا باید هر طور شده به عنوان تیم نخست از گروه خود به مرحله بعد صعود کنند، چرا که اگر این اتفاق نیفتد ممکن است در مرحله بعدی به یکدیگر بخورند و آن وقت یکی از این دو تیم باید کنار برود.