خانه | اخبار تیم ملی ایران - 2014 برزیل | جزئیات درآمد ۳۰۰ میلیونی استقلال و پرسپولیس از جام جهانی

جزئیات درآمد ۳۰۰ میلیونی استقلال و پرسپولیس از جام جهانی

فدراسیون بین‌المللی فوتبال چندی پیش با ارسال نامه‌یی به دبیرکل فدراسیون فوتبال سهم باشگاه‌ها از درآمد حاصل از جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل را ۷۰ میلیون دلار اعلام کرد. بر این اساس مبلغ تقریبی ۲۸۰۰ دلار به هر باشگاهی که بازیکن در فهرست نهایی تیم ملی دارد، اختصاص خواهد یافت.

با توجه به دستورالعمل‌های رسیده از فیفا و همچنین استعلام‌های صورت گرفته در رابطه با سهم باشگاه‌ها از درآمد حاصل از جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، کمیته اجرایی فیفا مبلغ ۷۰ میلیون دلار مورد نظر را به عنوان حق باشگاه‌های دارای بازیکن در فهرست نهایی تیم ملی در جام جهانی تصویب کرده است.

بعد از این ماجرا فیفا با ارسال ایمیل به کمیته روابط بین‌الملل فدراسیون فوتبال، دریافت فرم‌های باشگاه‌ها را تایید کرده و این مبلغ به باشگاه‌هایی تعلق می‌گیرد که در فهرست نهایی تیم ملی در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۴ بازیکن داشته باشند.

بر این اساس اگر نام بازیکن در لیست نهایی تیم ملی وجود داشته باشد، باشگاه بر اساس فرمول مصوبه، درآمدی را بابت حضور بازیکن در مسابقات جام جهانی برزیل دریافت خواهد کرد.

ضمن اینکه حضور بازیکنان در مرحله انتخابی جام جهانی برزیل در فهرست تیم ملی در این خصوص به هیچ عنوان ملاک نیست.

براساس مصوبه کمیته اجرایی فیفا مبلغ ۷۰ میلیون دلار اعلام شده به عنوان درآمد حاصل از جام جهانی به باشگاه‌ها تخصیص می‌یابد و با توجه به اینکه ۷۳۶ بازیکن (۲۳ بازیکن ضرب در ۳۲ تیم) در مسابقات جام جهانی حضور دارند و با احتساب کلیه روزهای مسابقات یعنی دو هفته قبل از شروع مسابقات تا یک روز بعد پس از آخرین مسابقه هر تیم در جام جهانی، مبلغ تقریبی ۲۸۰۰ دلار به همراه هزینه‌های مالیاتی به جهت حضور تیم‌های ملی در جام جهانی به هر باشگاهی که بازیکن در فهرست نهایی تیم ملی دارد، پرداخت خواهد شد. اما نحوه پرداختی فیفا به باشگاه‌های فوتبال ایران با توجه به فرمول‌های مد نظر اعلام شده به چه شکل خواهد بود؟

به عنوان مثال اگر بازیکن A در فهرست نهایی تیم ملی حضور داشته باشد و هنگام حضور تیم ملی در جام جهانی عضو باشگاه Y باشد و در تابستان ۲۰۱۳ از باشگاه Y به باشگاه Z منتقل شده باشد، مبلغ ۹۱.۶۰۰ دلار (۲۳ روز ضرب در ۲۸۰۰ دلار) به باشگاه‌های دو سال اخیرش تعلق می‌گیرد.

بر این اساس باشگاه‌هایی مثل پرسپولیس علاوه بر درآمدی که از حضور چهار بازیکن فعلی خود در فهرست نهایی تیم ملی دارد، بخشی از مبلغ حضور علیرضا حقیقی و حسین خانزاده که از این تیم به ترتیب به باشگاه‌های کوویلیا پرتغال و ذوب آهن اصفهان پیوسته‌اند دریافت خواهد کرد و بالطبع دو باشگاه نیز سهمی از حضور این بازیکنان در جام جهانی خواهند داشت.

باشگاه استقلال هم از این قاعده مستثنی نیست و در مورد جواد نکونام و پژمان منتظری که از نیم‌فصل گذشته از این تیم جدا شده‌اند شرایطی مشابه پرسپولیس خواهد داشت و درصدی را با باشگاه ام‌صلال و الکویت تقسیم خواهد کرد.

بر اساس پیش‌بینی‌ها و در بدترین حالت اگر تیم ملی نتواند از مرحله گروهی جام جهانی صعود کند، فیفا به هر بازیکن به دلیل همراهی تیم ملی در جام جهانی، بیست هزار و نهصد دلار پرداخت خواهد کرد. این مبلغ مجموع دریافتی‌ها در طول ۲۳ روز حضور بازیکنان در اردوی تیم ملی خواهد بود.

IMAGE634511079865781250

به این ترتیب دو باشگاه پرسپولیس و استقلال به دلیل داشتن چهار بازیکن در فهرست نهایی تیم ملی در جام جهانی، به جز سهم درآمد از نکونام، منتظری، خانزاده و حقیقی، نود و یک هزار و ۶۰۰ دلار درآمد خواهند داشت.

پس از این دو تیم، باشگاه سپاهان به خاطر داشتن دو نماینده ۴۱ هزار و ۸۰۰ دلار دریافتی خواهد داشت. اما باشگاه‌های فولاد خوزستان، نفت تهران، ذوب‌آهن، آینتراخت برانشواک، لاس پالماس، چارلتون، نایمخن (تیم علیرضا جهانبخش که نصف دریافتی‌اش را با داماش تقسیم خواهد کرد)، تراکتورسازی، فولام که هر کدام یک نماینده در تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی دارند، دریافتی‌شان ۲۰ هزار و ۹۰۰ دلار خواهد بود.

با توجه به درآمد بیش از صدهزار دلاری سرخابی‌ها از حضور بازیکنان‌شان در جام جهانی باید دید آیا فدراسیون فوتبال بعد از دریافت مبلغ یک ونیم میلیون دلار پرداختی فیفا به باشگاه‌ها، حاضر می‌شود پول باشگاه‌ها را به آنها پرداخت کند یا خیر.

مدیران فدراسیون فوتبال اواخر سال گذشته اطلاع‌رسانی درستی به باشگاه‌ها بابت درآمدی که از حضور بازیکنان‌شان در جام جهانی داشتند، انجام ندادند و این مساله سر و صدای زیادی در محافل ورزشی ایجاد کرد.

حال باید منتظر ماند و دید واکنش باشگاه‌ها به دریافت حق و حقوق قانونی خود چه خواهد بود. ضمن اینکه این مبلغ جدا از پرداختی مبلغ قابل توجه هشت میلیون دلاری فیفا به تیم ملی ایران و فدراسیون فوتبال بابت حضور در مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل خواهد بود.

به این ترتیب حضور در جام جهانی جدا از حق باشگاه‌ها درآمدی حدود ۲۵ میلیارد تومانی برای فدراسیون فوتبال به همراه خواهد داشت.