خانه | تاریخچه جام جهانی | دومین دوره جام جهانی – ۱۹۳۴ (ایتالیا)

دومین دوره جام جهانی – ۱۹۳۴ (ایتالیا)

دومین دوره مسابقات فوتبال جام جهانی در سال های ۱۹۳۴ و به میزبانی کشور ایتالیا برگزار شد.
کشور ایتالیا که یکی از نامزدهای ناکام کسب امتیاز میزبانی نخستین دوره مسابقات جام جهانی سال ۱۹۳۰ بود، برای برگزاری دومین دوره این پیکارها در سال ۱۹۳۴ توسط فدراسیون بین المللی فوتبال /فیفا/ انتخاب شد.
انتخاب ایتالیا، دو کشور آرژانتین و برزیل را با توجه به انجام سفر ۱۳ هزار کیلومتری برای انجام تنها یک دیدار در مرحله نخست، از خواب و خیال خارج کرد.
این رقابت ها از ۲۷ مه تا ۱۰ ژوئن سال ۳۴ برگزار شد و از کیفیت بهتری نسبت به دوره قبل برخوردار بود.
به تلافی دوره قبل مسابقات که بسیاری از تیم های اروپایی از شرکت در آن انصراف دادند، این بار چندین تیم آمریکای جنوبی مثل آرژانتین و برزیل تیم ذخیره خود را راهی اروپا کردند و اروگوئه حتی حاضر نشد از قهرمانی خود دفاع کند.
دومین دوره جام جهانی، شاید سیاسی ترین دوره آن از زمان برگزاری تاکنون باشد. جام جهانی ۱۹۳۴ درحالی در ایتالیا برگزار گردید که دولت فاشیستی “بنیتو موسولینی” دیکتاتور ایتالیایی بر مسند قدرت بود و تلاش می کرد با استفاده از محبوبیت ورزش فوتبال در بین مردم و شکوه و ارزش جام جهانی در دنیا، به تبلیغ افکار خود و همفکرانش در حزب فاشیست ایتالیا بپردازد.
اروگوئه قهرمان دوره قبل در اعتراض به این رژیم، در این دوره شرکت نکرد و برزیل و آرژانتین هم بهترین نفرات خود را به دلیل ترس از شرایط حاکم بر ایتالیا در خانه نگهداشتند.
در جام دوم، برخلاف جام ۱۹۳۰ که ۱۳ کشور برای حضور در آن ابراز علاقمندی کرده بودند، ۳۲ کشور به فیفا اعلام آمادگی کردن، اما از آنجا که باید جام با ۱۶ تیم برگزار می شد، فیفا تصمیم گرفت که دیدارهای انتخابی برگزار نماید تا ۱۶ تیم به مرحله نهایی جام راه یابند. از نکات جالب توجه حضور تیم میزبان در دیدار انتخابی بود که البته تیم ایتالیا موفق شد با شکست ۴ بر صفر تیم یونان در شهر میلان به دور نهایی صعود نماید.
چند سال قبل از شروع جام جهانی ۱۹۳۴، یک روزنامه نگار به نام “ویتویوپوزو” استخدام شد تا برنامه ای جهت رساندن ایتالیا به مقام قهرمانی تدوین کند و خود مربیگری تیم را تقبل نماید. هرچند پوزو با برنامه ای دقیق تیم ایتالیا را به پیش می راند و حتی از چهار بازیکن آرژانتین الاصل هم در تیم خود سود می جست، ولی بی شک اگر حمایت های آشکار داوران نبود، شاید ایتالیا نمی توانست جام جهانی را در خانه نگهدارد.
به هرجهت مسابقات، با دیدار ایتالیا و ایالات متحده در شهر رم و با حضور موسولینی آغاز گردید. در این دیدار تیم میزبان با نتیجه خرد کننده ۷ بر ۱ به پیروزی رسید. در دور اول علاوه بر ایتالیا، تیم آلمان با شکست ۵ بر ۲ بلژیک، اتریش با پیروزی ۳ بر ۲ بر فرانسه، اسپانیا با غلبه بر برزیل با نتیجه ۳ بر ۱ و سوئد، مجارستان، سوئیس و چکسلواکی با برتری در برابر آرژانتین، مصر، هلند و رومانی، قدم به یک چهارم نهایی نهادند.
کاملا قابل پیش بینی بود که فقط تیم های اروپایی به مرحله یک چهارم نهایی رقابت های سال ۳۴ راه یابند. نبرد تیم ها در شهر فلورانس به اوج خود رسید که هر چند با حمایت داور ایتالیایی همراه بود، ولی با درخشش ریکاردوزامورا دروازه بان اسپانیا در پایان وقت اضافی با نتیجه یک بر یک به پایان رسید.
در آن گرمای طاقت فرسا، خط دفاع تیم اسپانیا با شجاعت تمام مقابل تیم سخت و کوبنده آتزوری ایستادگی کرد تا مسابقه در وقت اضافه ۱ – ۱ تمام شود. روز بعد مسابقه تکرار شد و هر دو مربی نیروهای تازه نفس را به خدمت گرفتند چنانکه تیم ایتالیا پنج بازیکن جدید و اسپانیا هفت بازیکن تازه را به میدان فرستاد اما بازیکن بعد از بازیکن بود که از فرط خستگی بر زمین می افتاد.
از بخت خوب هواداران میزبان، جوزپه مئاتزا تنها گل مسابقه را به ثمر رساند. دو روز بعد همین سناریو در شهر میلان مقابل اتریش تکرار شد. در زمین ورزشگاه سن سیرو که با وزش توفان و باران سیل آسا به باتلاق بیشتر شبیه بود، بازهم مئاتزا (که چهارمین بازی خود را در طول یک هفته انجام می داد)، گل پیروزی بخش تیمش را به ثمر رساند تا لاجوردی پوشان ایتالیا به فینال راه یابند.
حریف ایتالیا در این مرحله چکسلواکی بود که با برتری ۳ بر ۱ در برابر آلمان به دیدار پایانی راه یافته بود. روز یکشنبه ۱۰ ژوئن تمام ایتالیا نفس خود را در سینه حبس کرده بود. هنوز ۲۰ دقیقه به پایان مانده بود که پوک، بازیکن جناح چپ تیم چکسلواکی، میهمان را جلو انداخت. تمام ورزشگاه در سکوت فرو رفته بود. تنها چند دقیقه از وقت باقی مانده بود که بازیکن ایتالیایی آرژانتینی میزبان به نام “اورسی” نتیجه را مساوی کرد تا مسابقه در وقت اضافه پیگیری شود.
مصدوم شدن مئاتزا در این هنگام ناخوشایندترین اتفاق ممکن برای ایتالیا بود اما او به اندازه ای که بتواند در ادامه بازی پاس گل را به هم تیمی اش چیاویو دهد، توان داشت و به زمین بازگشت.
آتزوری ها چنان بازی سرسختانه و فوتبال زیبایی را به نمایش گذاشتند که قهرمانی کاملا برازنده شان بود.
در دیدار رده بندی هم تیم آلمان با پیروزی ۳ بر ۲ در مقابل اتریش به مقام سوم رسید.

** تیم های برتر جام جهانی ۱۹۳۴
قهرمان: ایتالیا
دوم: چکسلواکی
سوم: آلمان
چهارم: اتریش

** برندگان توپ طلایی آدیداس: اولدریش نجدلی از چکسلواکی، ادموند کونن از آلمان و آنجلو چیاویو از ایتالیا، هر یک ۴ گل

** اسطوره های جام جهانی ۱۹۳۴
– جیامپیرو کومبی (ایتالیا: متولد ۱۹۰۲ ، وفات ۱۹۵۶)
کومبی بهترین دروازه بان تاریخ فوتبال ایتالیا شناخته می شود. مصدومیت “کرسولی” زمینه بازگشت او به تیم ایتالیا و انجام چهل و هفتمین بازی ملی اش را فراهم کرد.
راه دادن هفت توپ به دروازه در دیدار با مجارستان در سال ۱۹۲۴ شروع بسیار بدی بود که موجب شد “ویتوریو پوزو” سرمربی تیم او را برای بازی های المپیک همان سال در آنتورپ انتخاب نکند. کومبی سال بعد دوباره موقعیت خود را احیا کرد تا ایتالیا با هفت گل فرانسه را مغلوب کرده و البته جا پای او را در المپیک ۱۹۲۸ پاریس محکم کند.
او پنج بار با یوونتوس قهرمان سری آ ایتالیا شد و بعد از جام جهانی ۱۹۳۴ از فوتبال خداحافظی کرد.

– آنجلو چیاویو (ایتالیا، متولد ۱۹۰۵ ، وفات ۱۹۹۰)
زننده گل پیروزی بخش ایتالیا در وقت اضافه دیدار فینال جام جهانی ۱۹۳۴ مقابل چکسلواکی.
پوزو قبل از مسابقه به چیاویو دستور داده بود هر دو – سه دقیقه جای خود را با “گوآیتا” هافبک راست تیم عوض کند در نتیجه همین تاکتیک، چیاویو پاس گوآیتا را به گل تبدیل کرد. پلانیکا دروازه بان چک توپ را با دستهایش لمس کرد اما شوت چیاویو قوی تر از آن بود که متوقف شود.
وی در ۲۱ بازی ملی ۱۵ گل به ثمررساند و بعد از جام ۱۹۳۴، در اوج از فوتبال خداحافظی کرد.
در سالهای ۱۹۲۵ ، ۲۹ و ۳۶ همراه با بولونا قهرمان لیگ ایتالیا شد.

– ریکاردو زامورا (اسپانیا متولد ۱۹۰۱ ، وفات ۱۹۷۸)
زامورا مشهور به “ال دیوینو” عضو کلیدی فوتبال اسپانیا بود. وی اولین بازی ملی را در المپیک سال ۱۹۲۰ انجام داد و ۶۹ بار درون دروازه اسپانیا ایستاد. او قامت بلندی نداشت اما فضای دروازه را به خوبی پوشش می داد و مهارت زیادی در پیش بینی حرکت حریف داشت.
وی موتور محرک تیم اسپانیا در کسب پیروزی مقابل ایتالیا در مرحله یک چهارم نهایی بود. وقتی ایتالیا ۱ – ۱ مساوی کرد، مصدوم شد و نتوانست در بازی برگشت از شکست تیمش جلوگیری کند.
مهیج ترین بازی او در ورزشگاه هایبری لندن در سال ۱۹۳۱ مقابل انگلیس بود که به عنوان بهترین دروازه بان جهان، هفت گل دریافت کرد.

** گلزنان جام جهانی ۱۹۳۴ :
اولدریخ نجدلی، چک ۵ گل
آنجلو چیاویو، ایتالیا ۴
ادموند کونن، آلمان ۴

** خواندنی ها
– دیدار فینال جام جهانی ۱۹۳۴ میان ایتالیا و چکسلواکی، رویارویی دو تن از بهترین دروازه بان های تاریخ فوتبال به نام جیان پیرو کومبی و فرانتیسک پلانیکا بود. دروازه هر دو در وقت قانونی تنها یک بار گشوده شد اما ایتالیا در وقت اضافه توانست ۲- ۱ پیروز شود.
– دیدار پایانی در شهر رم و در حضور ۷۲ هزار تماشاگر برگزار شد. دوچه (لقب موسولینی) به خاطر روحیه بخشیدن به تیم ایتالیا، در ورزشگاه حضور یافت اما گل اول بازی در دقیقه ۲۵ توسط پوک مهاجم چکسلواکی به ثمر رسید. این گل خشم تماشاگران ایتالیایی را برانگیخت، بطوری که تعدادی از آنها به یکی از بازیکنان چک حمله ور شدند و او را با تور سیمی بستند. این غائله با دخالت پلیس ایتالیا به پایان رسید. در دقیقه ۳۳، اورسی از ایتالیا بازی را به تساوی کشاند تا خشم تماشاگران هم فرونشیند. بازی در وقت قانونی با همین نتیجه به پایان رسید تا با صحبت های انگیزه بخش پوزو در رختکن، تیم ایتالیا وقت اضافه را بسیار هجومی آغاز نماید. حمله های تیم ایتالیا سرانجام به بار نشست و چیاویو از ایتالیا با به ثمر رساندن گل پیروزی باعث پیروزی و فتح جام شود.
– مسابقات جام جهانی ۱۹۳۴ در هشت شهر ایتالیا شامل رم، ناپل، میلان، تورین، فلورانس، بولونا، جنوا و تریسته برگزار شد.
– در این دوره تصمیم گرفته شد که مسابقه بعد از تساوی در وقت قانونی، در وقت اضافه پیگیری شود و اگر باز هم مساوی شد، بازی تکرار شود.
– چیاویو اولین بازیکن اروپایی است که سه گل در یک مسابقه زد تا ایتالیا ۷ – ۱ آمریکا را شکست دهد.
– بلیس از تیم آرژانتین اولین گل این جام را زد.
– مصر اولین تیم آفریقایی بود که در جام جهانی شرکت کرد. فوزی دو گل مصر را مقابل مجارستان در شهر ناپل به ثمررساند اما، نتوانست مانع از شکست ۴ – ۲ تیمش شود.
– اولین مسابقه جام جهانی که به وقت اضافه کشیده شد، بین اتریش و فرانسه بود. اتریش تحت مربیگری “هوگو میسل” سرانجام ۳ – ۲ پیروز شد اما در نیمه نهایی ۱ – ۰ به ایتالیا باخت.
– کاپیتان دو تیم ایتالیا و چک در دیدار فینال، دروازه بان ها بودند.

** اسامی بازیکنان تیم قهرمان – ایتالیا
دروازه بانان : جوزپه کاوانا، گیامپرو کومبی، گویدو مساتی
مدافعان: لوییجی آلماندی، ارالدو مونزگلیو، ویرجینیو روسه تا، ماریو وارگلین
هافبک ها: پیترو آرکاری، لوییجی برتولینی، اومبرتو کالیگاریس، ماریو کاستلاتزی، آتیلیو فراریس، لوییز مونتی، ماریو پیتزیولو
مهاجمان: فلیسی پلاسیدو بورل، آتیلیو اماریا، جیووانی فراری، انریکه گوآیتا، آنفیلوگینو گوآریسی، جوزپه مه آتزا، رایموندو اورسی، آنجلو چیاویو
سرمربی: ویتوریو پوزو