خانه | تاریخچه جام جهانی | روسیه؛ شانس اول برای صعود از گروه آخر/ تاثیر کاپلو بر فوتبال روسیه تماشایی است

روسیه؛ شانس اول برای صعود از گروه آخر/ تاثیر کاپلو بر فوتبال روسیه تماشایی است

به گزارش خبرگزاری فارس، تیم ملی فوتبال روسیه به عنوان یکی از تیم‌های حاضر در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل امروز از زوایای گوناگون مورد بررسی قرار می‌گیرد.

*روسیه

پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد این کشور در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع است و با اقیانوس آرام شمالی، اقیانوس منجمد شمالی،‌ دریای خزر، دریای سیاه و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد. این کشور با ۱۷ میلیون و ۷۵ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع پهناورترین کشور جهان به حساب می‌آید. بیشتر مناطق روسیه سردسیر و کم‌باران است، به همین دلیل بیشتر مناطق این کشور به ویژه سیبری خالی از سکنه است و کشاورزی در این منطقه میسر نیست. مسکو پایتخت روسیه و بزرگترین شهر اروپا به حساب می‌آید. این کشور با جمعیتی در حدود ۱۴۳ میلیون نفر از کشورهای پرجمعیت دنیا محسوب می‌شود و همچنین نرخ رشد جمعیت در این کشور منفی است. بیشتر جمعیت روسیه در بخش غربی و اروپایی این کشور زندگی می‌کنند. در مجموع حدود ۱۶۰ گروه قومی در این کشور وجود دارد. روسیه تا پیش از قرن هجدهم حکومت چندان قدرتمندی نبود، اما با اصلاحاتی که تزار بزرگ انجام داد این کشور به یک امپراتوری پهناور و نیرومند تبدیل شد. در سال ۱۹۱۷ انقلاب کمونیستی در این کشور به وقوع پیوست و نام روسیه به اتحادیه جماهیر شوروی سوسیالیستی تغییر یافت. در سال ۱۹۹۱ پس از جنگ سرد و طولانی با غرب شوروی از هم پاشید و روسیه جایگزین آن شد. واحد پول این کشور روبل است.

 

 

*تاریخ روسیه

تاریخ این کشور به قرن چهاردهم میلادی بازمی‌گردد که قلمرو پادشاهی تجاری مسکو به حساب می‌آمد. ایوان چهارم معروف به ایوان مخوف نخستین حاکم مسکو بود که خود را تزار نامید. در سده هفدهم خاندان رومانف به حکومت روسیه دست یافت و تا ۳۰۰ سال بعد بر این کشور حکومت کرد. روسیه در تاریخ منطقه و جهان هم نقش زیادی داشته و همواره این کشور در معادلات سیاسی حضور داشته است. در گذشته روسیه با ایران هم در دوره‌های قاجار مشکلاتی داشت که حتی این مشکلات گریبان دو کشور را می‌گرفت.

*جغرافیای روسیه

روسیه با کشورهای کره شمالی، چین، مغولستان، قزاقستان، جمهوری آذربایجان،‌ گرجستان، اوکراین، بلاروس، لتونی،‌ استونی، فنلاند، لیتوانی و لهستان مرزهای مشترک دارد. ۲۷ زبان رسمی در این کشور وجود دارد و اقوام اوکراینی، چوواش، باشقیر، چچنی، ارمنی، قفقازی، بلاروسی، آسی، آذربایجانی و قزاق هم از اقوام ساکن در این کشور به حساب می‌آید. روسیه کشوری با تقسیماتی پیچیده است که شامل ۸۳ واحد فدرال از جمله ۲۱ جمهوری خودگردان می‌شود.

 

 

*فرهنگ روسیه

این کشور دارای جاذبه‌های تاریخی و اکوتوریستی فراوانی است. روسیه از جمله کشورهایی است که از استقبال توریست‌ها و جهانگردان برخوردار است، از جمله جاذبه‌های توریستی روسیه می‌توان به متروی مسکو، ساختمان ۷ خواهر، مجسمه مایاکوفسکی، مجسمه‌های لنین، میدان سرخ، موزه جنگ، پارک پیروزی، مقبره لنین، مجموعه کرملین و طبیعت زیبای روسیه را نام برد. همچنین این کشور فرهنگ پرباری دارد و نویسندگان معروفی مثل تولستوی و داستایوفسکی را به جهان ارائه کرده است.

*فوتبال روسیه

تیم ملی فوتبال روسیه با حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل دهمین حضورش در این بازی‌ها را تجربه می‌کند. این تیم بهترین پیروزی‌اش را مقابل سان‌مارینو با نتیجه ۷ بر صفر کسب کرده اما بدترین شکست خود را با نتیجه ۷ بر یک از تیم ملی پرتغال خورده است.

 

 

*نظر کارشناس

ابراهیم قاسمپور/ در مجموع تیم‌های بلوک شرق در گذشته فوتبال بهتری را به نمایش می‌گذاشتند و هم‌اکنون فوتبال ضعیف‌تری را به نمایش می‌گذارند. در گذشته تیم‌هایی چون لهستان نیز توانستند در المپیک و جام جهانی به مقام سومی هم برسند. در واقع عصر طلایی چنین تیم‌هایی به زمانی برمی‌گردد که بازیکنانی چون بلوکی و یاشین در روسیه حضور داشتند. پس از رفتن این بازیکنان سیر نزولی برای این تیم‌ها آغاز شد.همان‌طور که حکومت چنین کشورهایی سیر نزولی پیدا کرده در فوتبال هم چنین موضوعی وجود دارد. می‌بینیم که در رده باشگاهی و تیم نتوانستند مقامی کسب کنند.حضور فابیو کاپلو به عنوان سرمربی در این تیم نیز می‌تواند کمک کند، البته حضور کوتاه مدت تاثیر چندانی ندارد و باید در زمان طولانی شاهد حضور مثبت او باشیم.معتقدم شانس صعود روسیه از این گروه بیشتر از سایر تیم‌هاست، البته در فوتبال هیچ چیزی قابل پیش‌بینی نیست و نمی‌تواند نتایج را از قبل مشخص کنیم.