خانه | تاریخچه جام جهانی | سوئیس؛ توانایی خلق شگفتی را دارد!/ تجربه هیتسفلد در خدمت یاران سوئیس

سوئیس؛ توانایی خلق شگفتی را دارد!/ تجربه هیتسفلد در خدمت یاران سوئیس

به گزارش خبرگزاری فارس، تیم ملی فوتبال سوئیس یکی از تیم‌های حاضر در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل است که امروز از زوایای گوناگون این کشور را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

*سوئیس

سوئیس کشوری است در اروپای غربی که ۷.۵ میلیون نفر جمعیت دارد و مساحت این کشور بالغ بر ۴۱ هزار و ۲۹۰ کیلومتر مربع است. پایتخت سوئیس برن است و دو قطب اقتصادی و سیاسی جهان یعنی ژنو و زوریخ در این کشور قرار دارند. این کشور یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیاست که درآمد سالانه هر نفر ۳۹ هزار دلار است که بالاترین در جهان به حساب می‌آید. سوئیس کشوری چند زبانه است. این کشور دارای سابقه بی‌طرفی در مناسبات جهانی دارد به طوری که از سال ۱۸۱۵ تاکنون سوئیس به هیچ جنگی وارد نشده است. این کشور مقر صلیب سرخ و سازمان تجارت جهانی است و یکی از دو دفتر اروپایی سازمان ملل هم در ژنو قرار دارد. تاریخ تأسیس کشور سوئیس اول اوت ۱۲۹۱ میلادی ذکر شده و به همین دلیل این روز، روز ملی سوئیس نامیده می شود.

 

 

*تاریخ سوئیس

سلت‌ها اولین ساکنان سوئیس بودند. تیره‌ای از این قوم به نام هلوتیا در کوه‌های آلپ ساکن شدند و آنجا را هلوتیا نامیدند. این کشور در سال‌های مختلف شرایط گوناگونی داشت اما بالاخره در سال ۱۲۹۱ سه منطقه اوری، شوآیتس و الترووالدن اتحادیه‌ای تشکیل دادند و نام این کشور را سوئیس گذاشتند.

*سیاست سوئیس

قانون اساسی این کشور در سال ۱۸۷۴ تصویب شد اما پس از آن اصلاحات زیادی به آن وارد شد. سیستم سیاسی سوئیس مرکب از دموکراسی مستقیم و غیرمستقیم بر مبنای حق حاکمیت مردم و جدایی از قدرت‌هاست. در این کشور همه شهروندان بالای ۱۸ سال حق رأی دادن دارند. بر طبق قانون اساسی اگر دادخواستی در این کشور حداکثر آراء را کسب کند تصویب خواهد شد.

 

 

*جغرافیای سوئیس

سوئیس کشور نسبتا کوچکی است. این کشور از شمال با آلمان، از شرق با اتریش و لیختن‌اشتاین، از جنوب با ایتالیا و از غرب با فرانسه همسایه است. سوئیس به طور کلی به سه منطقه جغرافیایی تقسیم می‌شود. کوه‌های آلپ سوئیس، ناحیه میتلاند یا فلات سوئیس و کوه‌های ژورا در حوالی مرز فرانسه سه منطقه جغرافیایی کشور سوئیس به حساب می‌آیند.

 

 

*اقتصاد سوئیس

سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است و جالب اینجاست که این کشور عضو اتحادیه اروپا نیست. بانکداری در سوئیس یکی از مهم‌ترین بخش‌های این کشور به حساب می‌آید. شرکت‌های بیمه هم سهم زیادی در اقتصاد این کشور دارند. صنعت توریسم هم از صنعت‌های مهم اقتصادی این کشور به حساب می‌آید. ژنو و زوریخ جزء شهرهای توریست‌پذیر سوئیس به حساب می‌آیند. ساعت هم یکی دیگر از منابع اقتصادی این کشور به حساب می آید.

 

 

*فرهنگ سوئیس

در گذشته فرهنگ این کشور تحت تأثیر همسایگانش بود اما در سال‌های اخیر فرهنگ در این کشور رشد فزاینده‌ای داشته است. به طور کلی سوئیس را از مراکز فرهنگی اروپا نمی‌دانند. خانواده‌‌ها در این کشور عموما کوچکند و حریم آن بسیار مهم است. بیشتر مردم سوئیس در زمان دیدار با یکدیگر دست می‌‌دهند و آداب سنتی را رعایت می‌کنند.

*فوتبال سوئیس

تیم ملی فوتبال سوئیس اولین بازی رسمی‌اش را در سال ۱۹۰۵ با باخت یک بر صفر مقابل فرانسه برگزار کرد اما بهترین پیروزی این کشور برد ۹ بر صفر مقابل لیتوانی در سال ۱۹۲۴ است. سنگین‌ترین شکست تیم ملی سوئیس باخت ۹ بر صفر مقابل مجارستان در سال ۱۹۱۱ به حساب می‌آید. از نکات جالب تیم ملی سوئیس این است که در سال ۱۹۲۰ یک دروازه‌بان ایرانی به نام حسینعلی خان سردار در بازی سوئیس و فرانسه عهده‌‌دار حفاظت از دروازه تیم ملی سوئیس بود.

 

 

* نظر کارشناس

ناصر ابراهیمی/ به هر حال ۳۲ تیمی که در این دوره از مسابقات حاضر شدند حتماً پتانسیل‌هایی داشتند که توانسته‌اند از جمع تمام کشورهای دنیا به این رقابت‌ها راه یابند. سوئیس هم چندین دوره تجربه جام جهانی را دارد و این تیم می‌تواند شگفتی خلق کند. البته باید بدانیم که در جام جهانی گروه آسان وجود ندارد با این وجود این احتمال می‌رود که سوئیس بتواند شگفتی خلق کند و به مرحله بعدی و حتی دور سوم رقابت‌ها صعود کند. در همه مسابقات بحث شگفتی به وجود می‌آید و تیم‌هایی هستند که مقابل قدرت‌های دنیا مقاومت می‌کنند و می‌توانند آنها را حتی شکست دهند. این امکان وجود دارد که تیم‌ها در مرحله مقدماتی بتوانند مقابل قدرت‌های جهان به پیروزی برسند اما در مراحل بعد کار دشوارتر می‌شود و رقابت نزدیک. در واقع تیم‌هایی که در یک منطقه وجود دارند بازی‌های‌شان شبیه هم است. شما نگاه کنید به طور مثال در منطقه آمریکای جنوبی تیم‌ها تکنیکی‌تر هستند و یا در اروپای شرقی نوع بازی تیم‌ها به هم نزدیک است. این موضوع در مورد سوئیس هم وجود دارد همیشه بازی‌های ابتدایی سخت‌تر است و شاید تیم‌هایی که از آنها انتظار نمی‌رود بتوانند عملکرد بهتری داشته باشند زیرا هنوز بازیکنان در جو مسابقه قرار نگرفتند. شخصیت هیسفلد هم برای سوئیس یک نکته ویژه است. او هم به هرحال شخصیت‌ها و کاراکترهای خاص خود را دارد. یکی از نکات مثبت این تیم هم سرمربیگری اوست که می‌تواند برای این تیم مثمرثمر باشد.