خانه | تاریخچه جام جهانی | شیلی؛ تیمی مبتنی بر تکنیک و قدرت بد‌نی/ تیمی که برای هر حریفی خطرناک است

شیلی؛ تیمی مبتنی بر تکنیک و قدرت بد‌نی/ تیمی که برای هر حریفی خطرناک است

به گزارش خبرگزاری فارس، کشور شیلی یکی دیگر از کشورهای حاضر در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل امروز از زوایای مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد.

* شیلی

کشور شیلی که با نام رسمی جمهوری شیلی در آمریکایی جنوبی قرار دارد کشوری است که به مانند یک نوار باریک و بلند در میان رشته‌ کوه‌های آند در شرق و اقیانوس آرام کشیده شده است. پایتخت شیلی سانتیاگو است و از شمال با پرو، از شمال شرق با بولیوی، از شرق با آرژانتین و در پایین‌ترین نقطه جنوبی کشور با یک گذرگاه هم مرز است. این کشور به همراه اکوادور تنها کشورهایی هستند که با برزیل مرز مشترک ندارند. خط ساحلی شیلی با اقیانوس آرام ۶۴۳۵ کیلومتر است.

* تاریخ شیلی

حدود ۱۰ هزار سال پیش مردم سرخ‌پوست مهاجر در داخل دره‌های حاصلخیز که اکنون به آنجا شیلی می‌گویند مهاجرت کردند. قوم اینکاها که در شیلی مستقر بود به صورت تدریجی شیلی را فتح کرد.

* مردم شیلی

شیلی کشوری دارای جمعیت یکسان است و بیشتر جمعیت آن غالبا اسپانیایی تبار هستند که با درجات مختلفی از آمیزش با بومیان سرخ‌پوست در آمیختند. حدود ۸۵ درصد از مردم شیلی از جمعیت در نواحی شهری زندگی می‌کنند که حدود ۴۰ درصد آنها در سانتیاگو ساکن هستند. جمعیت شیلی با رشد جمعیت پایینی که دارد پس از اروگوئه و کوبا در رده سوم رشد جمعیت قرار دارد.

* زبان شیلی

درک و فهم گویش مردم شیلی برای بیگانگان دشوار است و علت آن هم حذف هجاهای آخر در واژه‌هاست و همین موضوع باعث می‌شود تلفظ بسیار نرم از برخی حروف بیصدا در میان مردم شیلی گسترش یابد که درک آن را برای بیگانگان سخت می‌کند. مردم شیلی نسبت به سایر مردم اسپانیایی زبان دنیا سریع‌تر حرف می‌زنند و همه این عوامل باعث می‌شود تا درک زبان مردم شیلی حتی برای خیلی از اسپانیایی زبان‌ها هم سخت باشد.

* فرهنگ شیلی

گل ملی کوپیهو یا لاله کوهی در جنگل‌های جنوبی شیلی می‌روید. کرکس و گوزن دم سفید که نژاد در خطری دارد از جمله نمادهای ملی کشور شیلی به حساب می‌آید.

* اقتصاد شیلی

بخش مالی شیلی سریع‌تر از حوزه‌های دیگر در چند سال اخیر پیشرفت کرده است. قانون اصلاح بانکداری که در سال ۱۹۹۷ به تصویب رسید دامنه فعالیت خارجی را برای بانک‌های شیلی گسترش داد. همچنین وام‌های سرمایه‌گذاری مسکن،حقوق خرید و فروش ارز و لیزینگ باعث شد تا مردم این کشور شرایط بهتری نیز از نظر مالی نسبت به چند سال قبل پیدا کنند. شیلی یکی از بهترین نرخ‌های اعتباری را در بین کشورهای آمریکای لاتین دارد.

* فوتبال شیلی

تیم ملی فوتبال شیلی تاکنون ۸ بار به جام جهانی صعود کرده که بهترین مقام خود را در سال ۱۹۶۲ که خود این کشور میزبان جام جهانی بود به دست آورد و در این مسابقات سوم شد. نخستین بازی ملی شیلی با باخت ۳ بر یک مقابل آرژانتین در سال ۱۹۱۰ رقم خورد و بهترین برد این کشور هم پیروزی ۷ بر صفر مقابل ارمنستان در سال ۱۹۹۷ بدست آمد. شیلی بدترین شکست خود را هم مقابل برزیل با نتیجه ۷ بر صفر در سال ۱۹۵۹ کسب کرد. تیم ملی فوتبال شیلی در مسابقات کوپا آمریکا هم ۴ بار به مقام سوم هم رسید.

* نظر کارشناس

نادر فریاد شیران/ اگر شیلی در قاره آفریقا یا آسیا قرار داشت به طور یقین یکی از قدرت های برتر این قاره‌ها قرار می‌گرفت اما شیلی در قاره‌ای قرار دارد که مهد فوتبال است و ابرقدرت‌هایی مثل برزیل و آرژانتین حریفان مستقیم این کشور هستند. با این همه شیلی همیشه در جام جهانی حضوری خوب و آبرومند داشته و شاید اگر وضع اقتصادی این کشور بهتر بود شاهد تیم ملی قوی‌تری از سوی این کشور بودیم. شیلی در گذشته دارای مشکلات اجتماعی و سیاسی بود و شاید همین قضیه آنها را از فوتبال برزیل و آرژانتین کمی دور کرد اما شاخصه اصلی فوتبال این کشور رامی‌توان تکنیک و قدرت برتر بازیکنانش معرفی کرد. به نظرم هیچ تیمی در جام جهانی نباید شیلی را دست کم بگیرد چرا که دست کم گرفتن این تیم باعث گران تمام شدن می‌شود. تردید نکنید که شیلی در جام جهانی استرالیا رامی‌برد و مقابل اسپانیا و هلند هم به راحتی تسلیم نمی‌شود. شاید شانس آنها برای صعود کم باشد اما من به همان اندازه که برای هلند شانس صعود قائل هستم برای شیلی هم این شانس را قائل هستم. شما خواهید دید که شیلی چگونه استرالیا را می‌برد و در بازی مقابل هلند یک بازی برابر را انجام خواهد داد اما کار آنها مقابل اسپانیا به هر حال سخت است.