خانه | تاریخچه جام جهانی | غنا؛ قدرت بدنی بالا خصیصه این تیم است/ تیمی که خطرساز می‌شود!

غنا؛ قدرت بدنی بالا خصیصه این تیم است/ تیمی که خطرساز می‌شود!

به گزارش خبرگزاری فارس، تیم ملی فوتبال غنا یکی از تیم‌های حاضر در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل امروز از زوایای گوناگون مورد بررسی قرار می‌گیرد.

*غنا

جمهوری غنا کشوری در غرب آفریقا است و آکرا پایتخت این کشور است. نام غنا از کلمه غاته که تمدنی در دوران باستان آفریقا است گرفته شده است. تا پیش از استعمار آفریقا توسط اروپاییان غنا منطقه‌ای در اختیار سیاه‌پوستان بود که با ورود پرتغالی‌ها در سده پانزدهم این مملکت از هم پاشید. غنا در عهد استعمار به ساحل طلا مشهور بود. پس از پرتغالی‌ها انگلیسی‌ها بر این منطقه حاکم شدند. در سال ۱۹۵۷ میلادی ساحل طلا استقلال یافت و نام آن را غنا گذاشتند.

*سیاست غنا

حکومت در این کشور به صورت جمهوری است. قانون اساسی غنا در سال ۱۹۷۹ تدوین شده و به موجب آن قوه مقننه از یک مجلس ملی با ۱۴۰ عضو تشکیل شده است. از حزب‌های مهم این کشور می‌توان به حزب ملی خلق، جبهه خلق، مجمع ملی متحد و عضو سوسیال دموکرات اشاره کرد. این کشور در سازمان وحدت آفریقا، اتحادیه گمرکی، بانک جهانی، ایکائو، آیدا، ایلو، اینکو، یونسکو، یوکو، آکب و … هم عضویت دارد.

*جغرافیای غنا

غنا ۲۳۸ هزار و ۵۳۷ کیلومتر مربع وسعت دارد که هفتاد و پنجمین کشور جهان به حساب می‌آید. این کشور با ساحل عاج، توگو و اقیانوس اطلس همسایه است. غنا کشوری نیمه کوهستانی است که نواحی مرتفع آن عمدتا در نواحی مرکزی قرار دارد. از مهمترین رودهای این کشور می‌توان به تای سیاه و ولتای سفید اشاره کرد. جنگل در غنا زیاد پیدا می‌شود چراکه آب و هوای این کشور گرم، مرطوب و پرباران است. بلندترین نقطه غنا قله آفاجوتو با ۸۸۵ متر ارتفاع و رود ولتا با هزار و ۱۴۳ کیلومتر طویل‌ترین رود این کشور است.

*اقتصاد غنا

از مهمترین صنایع غنا می‌توان به ذوب آلومینیوم، فراورده‌های نارگیلی، تولید کاکائو، تهیه قهوه، صنایع دستی و کائوچو اشاره کرد. کاکائو، قهوه، نارگیل، توتون، دام و ماهی نیز از مهمترین محصولات کشاورزی و دامپروری غنا به حساب می‌آید. از جمله مهمترین معادن این کشور می‌توان به الماس، طلا، آهن، گرافیت، کرومیت و منگنز اشاره کرد. واحد پول این کشور سدی برابر با ۱۰۰ پسوا است که هر ۷۵/۲ آن برابر با یک دلار می‌باشد.

*فوتبال غنا

تیم ملی فوتبال غنا اولین بازی رسمی خود را با نام ساحل طلا مقابل نیجریه انجام داد که این بازی در سال ۱۹۵۰ با برد یک بر صفر ساحل طلا به پایان رسید اما بهترین پیروزی تاریخ این کشور برد ۱۳ بر صفر مقابل کنیا در سال ۱۹۶۵ به حساب می‌آید. سنگین‌ترین شکست غنا هم ۱۰ بر صفر مقابل بلغارستان در سال ۱۹۶۸ محسوب می‌شود. غنا با حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل سومین حضورش در این مسابقات را تجربه می‌کند.

* نظر کارشناس

محمد احمدزاده/ قدرت بدنی تیم‌های آفریقایی نسبت به خیلی از تیم‌های اروپایی هم بالاتر است. بازیکنان آفریقایی توان جسمانی بالایی دارند و این موضوع هم به صورت ژنتیکی است. آنها بدنسازی زیادی انجام نمی‌دهند تا به این شرایط برسند بلکه به صورت ذاتی دارای چنین وضعیت جسمانی هستند.تیم‌های آفریقایی از لحاظ تاکتیکی نسبت به تیم‌های آسیایی پیشرفت بیشتری داشته‌اند و خیلی از بازیکنانشان را به تیم‌های معتبر دنیا فرستاده‌اند. حضور بازیکنان آفریقایی در لیگ‌های انگلیس، هلند و فرانسه نشان می‌دهد که این تیم‌ها رشد و پیشرفت قابل قبولی داشته‌اند. حضور بازیکنان آفریقایی در لیگ کشورهای اروپایی این کشورها را از تیم‌های آسیایی متمایز می‌کند.کشورهای آفریقایی در رده پایه سرمایه‌گذاری خوبی کرده‌اند و در سال‌های اخیر قهرمانی برای این کشورها و مخصوصا نیجریه بوده است.غنا شاید توان مقابله با آلمان را نداشته باشد، اما می‌تواند برای پرتغال خطرساز شود و توانایی شکست آمریکا را دارد. با توجه به اینکه این تیم سومین حضور خود را در جام جهانی تجربه می‌کند و در سال ۲۰۱۰ توانست تا مرحله یک‌چهارم نهایی بالا برود فکر می‌کنم در این دوره از مسابقات هم بتواند شگفتی خلق کند و یکی از تیم‌های سخت آفریقایی باشد.

انتهای پیام/ی