خانه | تاریخچه جام جهانی | فرانسه؛ تیمی صاحب سبک و مکتب/ خروس‌ها برای فتح جام می‌آیند

فرانسه؛ تیمی صاحب سبک و مکتب/ خروس‌ها برای فتح جام می‌آیند

به گزارش خبرگزاری فارس، تیم ملی فوتبال فرانسه که سابقه قهرمانی در بازی‌های جام جهانی فوتبال را دارد یکی از تیم‌های شرکت کننده در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل است که امروز از زوایای گوناگون مورد بررسی قرار می‌گیرد.

*فرانسه

کلمه فرانسه برگرفته شده از کلمه لاتینی با همین عنوان به معنای کشور فرانک‌ها است. البته یکی از تاریخ‌شناسان اهل جمهوری چک ادعا دارد که نام فرانسه برگرفته از یکی از پادشاهان قدیمی ژرمن است که قلمرواش تا استراسبورگ و بلژیک گسترده شده بود.فرانسه یکی از کشورهای واقع شده در اروپای غربی است و به خاطر ظاهر جغرافیایی این کشور فرانسه را کشور شش ضلعی هم می‌نامند. این کشور بزرگترین کشور اروپای غربی و سومین کشور بزرگ در کل قاره اروپا محسوب می‌شود. جمعیت فرانسه چیزی در حدود ۷۰ میلیون نفر است که باعث شده تا این کشور دومین کشور پرجمعیت اروپا به حساب آید. فرانسه چهارمین کشور دارنده میراث جهانی یونسکو در جهان است که به همین دلیل سالانه در حدود ۸۳ میلیون توریست جذب این کشور می‌شوند.

*اقتصاد فرانسه

فرانسه یکی از کشورهای مهم و تأثیرگذار جهان است و از نظر ذخایر هسته‌ای رتبه سوم را در اختیار دارد. این کشور یکی از کشورهای توسعه یافته و دارای اقتصاد قدرتمند است. فرانسه از نظر اقتصادی دارای پنجمین اقتصاد بزرگ جهان است و در زمینه استانداردهای بین‌المللی می‌توان فرانسه را از کشورهای پیشرو دانست. این کشور از کشورهای موسس سازمان ملل متحد بوده و یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل نیز به حساب می‌آید.

*تاریخ فرانسه

بر اساس قدیمی‌ترین مدارکی که از این کشور به دست آمده قدیمی‌ترین گروه انسانی در این کشور در حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار سال پیش در این منطقه زندگی می‌کردند و به صورت زندگی عشایری و شکار روزگار می‌گذراندند. در فرانسه غارهای زیادی وجود دارد که بر روی تعدادی از آنها نشانه‌هایی از دوره‌های پارینه‌سنگی دیده می‌شود. بعد از پایان آخرین عصر یخبندان هوای این منطقه عادی شد و این کشور از حدود ۷ هزار سال قبل به دوران نوسنگی وارد گشت.

*جغرافیای فرانسه

فرانسه از شمال و شمال غربی دارای مرزهای مشترکی با بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس، ایتالیا، موناکو، اسپانیا و آندورا است. مساحت این کشور در حدود ۵۴۷ هزار و ۳۰ کیلومتر مربع است. این کشور دارای جاذبه‌های طبیعی بسیاری همچون جاذبه‌های ساحلی، مناظر کوهستانی و جنگل‌های زیبا است.

*سیاست فرانسه

فرانسه دارای حکومت متمرکز نیمه‌ریاستی است. قانون اساسی فعلی این کشور بر اساس رفراندومی در سال ۱۹۵۸ تأیید و اجرایی شد. رئیس‌جمهور در فرانسه هر ۵ سال با رأی مستقیم مردم انتخاب می‌گردد و ریاست اجرایی کشور را بر عهده می‌گیرد. مجلس فرانسه هم از دو قسمت تشکیل شده. یکی شورای ملی و دیگری سنا. قدرت قانون‌گذاری سنا محدود است و در صورت ایجاد شدن مشکل بین شورای ملی و سنا حرف مورد تأیید نهایی را شورای ملی خواهد زد.

*فوتبال فرانسه

تیم ملی فوتبال فرانسه از تیم‌های عنوان‌دار جهان به حساب می‌آید. این تیم در سال‌های ۱۹۸۴ و ۲۰۰۰ قهرمان یورو شده و در سال ۱۹۹۸ هم در حالی که خود میزبانی جام جهانی را بر عهده داشت قهرمانی این مسابقات را به دست‌آورد. فرانسه اما در جام جهانی ۲۰۰۶ هم نایب‌قهرمان این بازی‌ها شد.  تیم ملی فوتبال فرانسه اولین بازی رسمی خودش را در سال ۱۹۰۴ با تساوی ۳ – ۳ مقابل بلژیک به پایان رساند اما بهترین برد فرانسه را می‌توان پیروزی ۱۰ بر صفر مقابل تیم ملی آذربایجان در سال ۱۹۹۵ دانست و همچنین بدترین شکست این کشور باخت ۱۷ بر یک مقابل دانمارک در سال ۱۹۰۸ بوده است.

* نظر کارشناس

بیژن ذوالفقارنسب/ فرانسه یکی از کشورهای صاحب سبک و مکتب در فوتبال اروپا و دنیا است. فوتبال این کشور بر اساس آکادمی و مدارس علمی تشکیل شده و در دنیا بازیکنان و مربیان خوبی از فرانسه فعالیت می‌کنند. فرانسه چهار بار به فینال جام جهانی رسیده که یکبار به مقام قهرمانی رسیده است.باشگاه‌های معتبری مثل لیون، رن، مارسی، پاری سن ژرمن و … در سطح دنیا فعالیت می‌کنند که از اعتبار خوبی برخوردارند.فوتبال فرانسه بر اساس تکنیک است و همیشه در جام جهانی مدعی بوده است. در این دوره با توجه به بازیکنان خوبی که فرانسه دارد این تیم می‌تواند در بین ۴ تیم برتر حاضر شود.استفاده از مربیان جوانی مثل دیدیه دشان به خاطر پایگاه مردمی آنهاست. او در کشور ایتالیا و فرانسه نتایج خوبی کسب کرد و در نوع خود نوآوری داشت. هرچند در چند سال گذشته فرانسه نتیجه نگرفته اما این تیم بازیکنان خوبی در کشورهای انگلیس، آلمان و ایتالیا دارد. اگر فرانسه فرصت آماده سازی داشته باشد می‌تواند در جام جهانی موفق شود.فوتبال فرانسه همیشه با نو آوری همراه بوده و سیستم ۴-۴-۲ توسط امه ژاکه برای اولین بار به فوتبال معرفی شد که فرانسه با توسل به سیستم دفاع چهار نفره خطی توانست در سال ۱۹۹۸ به مقام قهرمانی برسد. انتظار می‌رود بار دیگر فرانسه سبک جدیدی را به فوتبال معرفی می‌کند و این مسئله انتظار بعیدی نیست.