خانه | اخبار تیم ملی ایران - 2014 برزیل | قوچان‌نژاد: نیجریه‌ای‌ها «سوپرمن» نیستند که نتوانم به آنها گل بزنم

قوچان‌نژاد: نیجریه‌ای‌ها «سوپرمن» نیستند که نتوانم به آنها گل بزنم

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، شاید خیلی‌ها خیال‌شان از خط دفاعی تیم ملی راحت باشد و معتقدند که ایران در دفاع مشکل زیادی ندارد. اکنون همه چشم به خط حمله دوخته‌اند و می‌خواهند بدانند در خط آتش تیم ملی کدام بازیکن برای ایران گلزنی می‌کند. بدون شک امید اول گلزنی ایران در جام جهانی رضا قوچان‌نژاد است که در مقدماتی این مسابقات نیز کمک زیادی به تیم ملی کرد و در آستانه آغاز بازی‌ها نیز روحیه بسیار بالایی دارد.

رضا قوچان‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، درباره روند آماده‌سازی تیم ملی، بازی با نیجریه، احتمال گلزنی‌اش در جام جهانی، حاشیه‌های تیم ملی، رفتن یا ماندن کی‌روش و دیگر مسائل مربوط به تیم ملی صحبت کرد.

تسنیم: از روند آماده‌سازی تیم ملی پیش از جام جهانی رضایت داری؟

همه چیز خوب است و اردوهای بسیار خوبی برگزار کردیم. امکانات، هتل، زمین تمرینی و تمرینات همه اردوها بسیار خوب بوده که برای همه رضایت بخش است. اردوی اصلی که به آماده‌سازی‌مان کمک زیادی کرد در اتریش برگزار شد و سه بازی تداراکاتی هم انجام دادیم تا به هماهنگی بیشتری برسیم.

تسنیم: تیم ملی کاملاً آماده شده است؟

من از شرایط آماده‌سازی تیم ملی خیلی راضی هستم و واقعاً همه بازیکنان زحمت کشیدند.

تسنیم: حدود یک هفته تا بازی ایران – نیجریه مانده، همه چیز خوب است؟

خدارا شکر شرایط خوبی داریم و همه برای رقابت در جام جهانی آماده هستیم.

تسنیم: بازی با آرژانتین و بوسنی چطور؟

فعلاً به این دو مسابقه فکر نمی‌کنم و تمرکزمان روی بازی با نیجریه است تا بتوانیم برابر آنها به پیروزی برسیم.

تسنیم: نیجریه پیش از جام جهانی حاشیه‌های زیادی داشته و سرمربی این تیم با فدراسیون فوتبال این کشور درگیری‌هایی داشته‌اند. به نظرت این موضوع باعث می‌شود تمرکز آنها به هم بریزد تا ایران برابر نیجریه به نتیجه‌ای مطلوب برسد؟

به این مسائل کاری نداریم و حاشیه‌های نیجریه برای ما مهم نیست. راستش را بخواهید تمرکزمان فقط روی فوتبال خودمان است. اگر بخواهید به حاشیه‌ها نگاه کنید ما هم حاشیه داریم و هر تیم دیگری که در جام جهانی حضور دارد به یک شکل حاشیه دارد. نباید در این شرایط به حاشیه‌ها توجه کنیم. انشاالله یک هفته دیگر می‌بینیم که برابر نیجریه چه کاری انجام می‌دهیم اما من امیدوارم.

تسنیم: پس توان شکست آنها را هم داریم؟

ما برابر حریفان آفریقایی‌مان در بازی‌های تدارکاتی نشان دادیم که می‌توانیم فوتبال خوبی بازی کنیم. حالا نمی‌دانم چرا نباید بتوانیم برابر نیجریه خوب بازی کنیم و آنها را شکست دهیم.

تسنیم: خودت می‌توانی از خط دفاعی نیجریه عبور کنی تا به آنها گل بزنی؟

بله که می‌توانم! مگر نیجریه‌ای‌ها «سوپرمن» هستند که نتوانم به آنها گل بزنم؟! آنها هم فوتبالیست هستند و ما هم فوتبالیستیم. در فوتبال همه شانس دارند.

تسنیم: اما خط حمله تیم ملی در چند مسابقه تدارکاتی که داشت گل‌های زیادی به ثمر نرسانده و برخی‌ها نگران ضعف تیم ملی در گلزنی هستند. به عنوان مهاجم تیم ملی به نظرت ما در این پست ضعف داریم؟

به هر حال هر کسی نظر خودش را دارد و من به نظر همه احترام می‌گذارم. ما فقط تمرکزمان روی تمرینات است تا برای بازی‌های جام جهانی که خیلی به آنها نزدیک شده‌ایم آماده شویم. کار خودمان را می‌کنیم و اکنون سه، چهار هفته است که در کنار هم زحمت می‌کشیم. برخی بازیکنان هم در اردوهای قبلی حضور داشتند و زحمت کشیدند که برخی از آنها اکنون در کنار ما نیستند.

تسنیم: یکی از بازیکنانی که خط خورد سردار آزمون بود که به نوعی در خط حمله رقیبت هم محسوب می‌شد. به نظرت او می‌توانست به تیم ملی کمک کند؟

فکر می‌کنم سردار می‌توانست به تیم ملی کمک کند. او با اینکه بسیار جوان است اما در دو هفته‌ای که در اردوی اتریش حضور داشتیم خیلی خوب تمرین کرد. آزمون در تمرینات زحمت زیادی کشید، اخلاق خوبی داشت و حرف گوش‌کن هم بود اما دلیل خط خوردنش را نمی‌دانم. اینگونه بازیکنان با اینکه جوان هستند و تجربه کمی دارند اما کیفیت بالایی دارند و این از همه مهم‌تر است.

تسنیم: او از لیورپول، تاتنهام و آرسنال هم پیشنهادهایی دارد. به نظرت و با تجربه‌ای که از بازی در انگلیس کسب کردی آزمون می‌تواند در لیگ این کشور موفق شود؟

امیدوارم که موفق شود. به هر حال این مسئله به فوتبال و زندگی خود سردار باز می‌گردد اما امیدوارم هر تصمیمی که می‌گیرد یک تصمیم خوب باشد. نمی‌توانم به او بگویم که این تصمیم خوب است یا آن تصمیم و به کجا برود اما آرزو می‌کنم هر کجا که می‌رود خدا پشتش باشد و موفق شود. آزمون نباید به خاطر کسی تیمی را انتخاب کند و باید به جایی برود که به نظر خودش بهتر است.

تسنیم: مسئله دیگری که وجود دارد تحلیل‌هایی است که پیش از جام جهانی درباره تیم ایران می‌شود. سایت‌ها و کارشناسان خارجی تو را امید اول گلزنی تیم ملی می‌دانند، این موضوع فشار را روی تو بیشتر نمی‌کند؟

این مسائل برای من مهم نیست. مهم‌ترین مسئله این است که تیم ملی در جام جهانی موفق شود و بتوانیم در اولین بازی یک نتیجه خوب بگیریم. بدون توجه به این مسائل امیدوارم در جام جهانی به «نتیجه قشنگی» برسیم تا مردم به ایران و تیم ملی افتخار کنند. امیدوارم بتوانیم در برزیل تاریخ بنویسیم و این از همه چیز مهم‌تر است.

تسنیم: با این شرایط و روحیه ایران می‌تواند تیم شگفت‌انگیز جام جهانی ۲۰۱۴ شود؟

چرا که نه! در فوتبال هر اتفاقی ممکن است رخ دهد اما باید برای این اتفاقات زحمت زیادی بکشیم. تلاش‌مان می‌تواند ما را تیم شگفت انگیز جام جهانی هم کند و معتقدم اگر زحمت بکشیم به خیلی جاهای دیگر هم می‌رسیم.

تسنیم: شایعه شده کی‌روش بعد از جام جهانی از ایران می‌رود. در این خصوص چه نظری داری؟

در این باره باید از خود آقای کی‌روش سؤال کنید و من به عنوان بازیکن نمی‌توانم نظری در این خصوص بدهم. صحبتی خاصی نمی‌توانم انجام دهم و فقط امیدوارم که بعد از جام جهانی هم در تیم ملی بماند. این تنها نظر من است و اگر درباره تیم ملی سؤال کاری دارید باید از خود کی‌روش بپرسید تا جواب دقیقی بدهد.

تسنیم: اگر کی‌روش بماند می‌توانیم با او در جام ملت‌های آسیا هم قهرمان شویم؟

من دوست دارم او بماند و این اتفاق نیز رخ بدهد. می‌توانیم با کی‌روش به قهرمانی آسیا برسیم و شانس‌مان زیاد است اما ابتدا اجازه بدهید جام جهانی بگذرد و از مسابقات این تورنمنت عبور کرده و بعد در مورد جام ملت‌ها صحبت کنیم.

گفت‌وگو: علیرضا محرمی