خانه | تاریخچه جام جهانی | ماتادورها در اندیشه تکرار موفقیت/ اسپانیا راهی را می‌رود که فرانسه رفته است

ماتادورها در اندیشه تکرار موفقیت/ اسپانیا راهی را می‌رود که فرانسه رفته است

به گزارش خبرگزاری فارس، کشور اسپانیا پنجمین کشوری است که در راه شناخت تیم‌های حاضر در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل مورد بررسی قرار می‌گیرد:

*نام اسپانیا

اسپانیا از کلمه رومی هیسپانیا برگرفته شده که ریشه این کلمه مشخص نیست. عده‌ای اما هیسپانیا را گویش شاعرانه واژه یونانی هیسپریا می‌دانند که به معنای سرزمین غرب یا سرزمین غروب خورشید است. پژوهشگران معتقدند که هیسپانیا از واژه هیسپالیس به معنای شهر دنیای باختری برگرفته شده است.

*تاریخ اسپانیا

قدیمی‌ترین ساکنان شبه جزیره ایبریا تشکیل‌دهندگان تمدن‌های ایبری، واسکی و سلتی بوده‌اند. انسان مدرن نخستین‌بار در حدود ۳۵ هزار سال پیش قدم به شبه جزیره ایبریا گذاشت. ۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح این منطقه هیسپانیا نامیده شد. اسپانیا در اوایل دوران جدید به یک امپراتوری پرقدرت جهانی تبدیل شد و اسپانیایی‌ها به عنوان یکی از نخستین فاتحان دنیای جدید به قاره آمریکا وارد و در آنجا ساکن شدند بیش از ۵۰۰ میلیون نفر اسپانیایی‌زبان ساکن در قاره آفریقا میراثی است که اسپانیایی‌ها در این قاره به جای گذاشتند.

*جغرافیای اسپانیا

اسپانیا با ۵۰۵ هزار و ۹۹۲ کیلومتر مربع پنجاه و دومین کشور بزرگ جهان است و بلندترین نقطه این کشور قله آتشفشانی تید است که در نزدیکی شهر تنریف در جزایر قناری واقع شده است. اسپانیا در غرب با پرتغال، در جنوب با شمال آفریقا، در شمال غرب با فرانسه و آندورا و از جنوب شرق با مراکش و جبل‌الطارق همسایه است. جزایر اسپانیا شامل جزایر بالئاری و جزایر قناری است. البته تعدادی جزیره غیرمسکونی هم با نام‌های چافاریناس و پورخیل در جنوب این کشور قرار دارد. اسپانیا دومین کشور بزرگ اروپای غربی و پنجمین کشور بزرگ اروپا است.

*حکومت اسپانیا

قانون اساسی این کشور را اوج دموکراسی در اسپانیا می‌دانند. این قانون اساسی در سال ۱۸۱۲ تصویب شده است. اسپانیای امروزی شامل ۱۷ بخش خودمختار و دو شهر خودمختار با درجه‌های گوناگون است اما با این حال قانون اساسی این کشور اسپانیا را صراحتا کشوری متحد و غیرقابل تقسیم می‌داند همچنین براساس قانون اساسی این کشور هیچ دینی در اسپانیا رسمی نیست و همه مردم در اعمال و باورهای دینی خود آزادند. مجلس قانون‌گذاری اسپانیا ۳۵۰ عضو و مجلس سنای این کشور ۲۵۹ عضو دارد که توسط مردم برای چهار سال انتخاب می‌شوند.

*جمعیت اسپانیا

گفته می‌شود جمعیت اسپانیا در حدود ۵۰ میلیون نفر است که تراکم جمعیت در این کشور از بیشتر کشورهای اروپای غربی کمتر است به جز مادرید بیشتر مردم این کشور در مناطق ساحلی زندگی می‌کنند. بیشترین رشد جمعیت مربوط به دهه ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ در این کشور است. بیشترین مهاجران ساکن در اسپانیا اهل آمریکای لاتین، آفریقای شمالی، اروپای شرقی و آفریقای سیاه هستند. البته اهالی اکوادور، کلمبیا و مراکش هم در این کشور حضور چشمگیری دارند با این همه جمعیت قابل توجهی از اسپانیایی‌تبارها در سایر نقاط جهان به ویژه در آمریکای لاتین زندگی می‌کنند به طوری که امروز بیشتر سفیدپوستان آمریکای لاتین ریشه‌ای اسپانیایی دارند.

*فرهنگ اسپانیا

اسپانیا را کشوری دارای فرهنگ غنی می‌دانند با این حال فرهنگ اسپانیایی‌ها به خاطر تاریخ و قدمت طولانی این کشور از جنبه‌های گوناگون هنر گرفته تا کشاورزی و آشپزی کشورهای زیادی را تحت تاثیر قرار داده است. ۴۴ مکان تاریخی و فرهنگی در اسپانیا در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد این کشور از این نظر پس از ایتالیا و چین در رده سوم جهان قرار گرفته است.

*فوتبال اسپانیا

تیم‌ملی فوتبال اسپانیا قدرتی نوظهور در فوتبال جهان به حساب می‌آید اما این کشور افتخاراتی هم در فوتبال به دست آورده است به طوری که ۳ بار و در سال‌های ۱۹۶۴، ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ به مقام قهرمانی جام ملت‌های اروپا رسیده است البته اسپانیایی‌ها در سال ۲۰۱۰ هم برای اولین‌بار قهرمان جام جهانی شدند. این تیم تحت هدایت ویسنته دل‌بوسکه در جام جهانی حاضر خواهد شد. کاپیتان این تیم کاسیاس است که با بیشترین تعداد بازی ملی در این کشور در جام جهانی هم حضور خواهد داشت. اسپانیا در نخستین بازی تاریخ فوتبالش مقابل دانمارک یک بر صفر برنده شد اما برد ۱۳ بر صفر مقابل بلغارستان پرگل‌ترین نتیجه تاریخ فوتبال این کشور بوده است. باخت ۷ بر یک مقابل ایتالیا هم سنگین‌ترین تاریخ شکست اسپانیا به حساب می‌آید. اسپانیایی‌ها ۱۳ بار در جام جهانی شرکت کرده‌اند. این تیم با قهرمانی در سال‌های ۲۰۰۸، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ قهرمان پی‌درپی ۳ جام بین‌المللی شده است.

*نظرکارشناس

مجید جلالی/اسپانیا در حال حاضر به تیم‌ملی فرانسه اواخر قرن بیستم شبیه است چراکه فرانسوی‌ها ۱۲ سال قبل از جام جهانی ۱۹۹۸ برنامه‌ریزی‌شان را برای تغییر نسل و تغییر سبک بازی شروع کردند و دیدیم که در سال ۱۹۹۸ این تیم قهرمان جهان شد سپس در سال ۲۰۰۰ قهرمان یورو شد و در سال ۲۰۰۱ هم جام کنفدراسیون‌ها را مال خود کرد اما وقتی فرانسوی‌ها دیدند که نسل طلایی‌شان پیر شده دچار چالش‌های اساسی شدند و به نظر می‌رسد اسپانیا هم شرایطی اینگونه دارد. بازیکنان اسپانیا از حدود ۹ سال قبل سبکی را آغاز کردند که مبتنی بر مالکیت توپ بود و بارسلونا این تاکتیک را به کامل‌ترین شکل عرضه کرد و سپس در تیم‌ملی اسپانیا هم این موضوع پیاده شد که حاصل آن قهرمانی یورو ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ و قهرمانی جام‌جهانی ۲۰۱۰ بود که البته در این بین تمام عناوین فوتبال باشگاهی هم به اسپانیایی‌ها رسید و این نشان داد که تیکی‌تاکا توسط اسپانیایی‌ها به تکامل خود رسیده و به نظر می‌رسد که نسل طلایی آنها وارد مرحله آخر خود شده اما اینکه شاگردان دلبوسکه بتوانند در بازی‌های برزیل موفق باشند یا نه سوال پیچیده‌ای است. بازیکنان تاثیرگذار اسپانیا نظیر ژاوی، اینیستا، تورس، آلونسو، راموس و سیلوا همگی از ۳۰ سال گذشته‌اند اما اینکه بتوانند در جام جهانی کیفیت همیشگی‌شان را نشان دهند موضوعی است که باید تا شروع جام جهانی منتظرش باشیم.