خانه | اخبار تیم ملی ایران - 2014 برزیل | مایلی‌کهن: دنبال این نیستم که جای کی‌روش را بگیرم

مایلی‌کهن: دنبال این نیستم که جای کی‌روش را بگیرم

به گزارش جام جهانی آنلاین و به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمد مایلی‌کهن، کارشناس و مربی فوتبال که بازیکنان زیادی به فوتبال ایران معرفی کرده است با حضور در گفت‌وگوی ویژه خبری جام جم درباره موضوع برزیل رویای ستاره‌های جوان بحث و گفت‌وگو کرد. مشروح این گفت‌وگو در زیر می‌آید:

13920305113623732578893

فوتبال بالاتر از هنر و جنگ نیست
مایلی‌کهن در ابتدای این گفت‌وگو اظهار داشت: من همیشه از فوتبال لذت می‌برم و با آن زندگی می‌کنم چه مربی باشم و چه نباشم به نظرم فوتبال بالاتر از هنر است. من به فوتبال کشورم حساس هستم. فوتبال جنگ نیست. فوتبال و ورزش را برای این گذشتند که به قدر کافی در دنیا جنگ وجود داشت. المپیک‌ها و ورزش‌ها را گذشتند که جنگ‌ها کم شود.

اردوهای مقطعی بازگشت به عهد دقیانوس است
وی در مورد شرایط تیم ملی برای آمادگی در جام جهانی تصریح کرد: ‌چیزی که جالب است این است که کی‌روش که خود از فوتبال مدرن آمده به دنبال برگزاری اردوهای مقطعی است. برای من این موضوع شبهه‌‌انگیز است. برگزاری چنین اردوهایی یعنی بازگشت به عهد دقیانوس. مگر می‌شود اردوها را بدون بازیکنان لژیونر برگزار کرد؟ چه هزینه‌ای برای این اردوها می‌شود آنهم در شرایطی که تیم اصلی در اختیار سرمربی نیست؟ پس معنای این اردوها چیست؟

کی‌روش برای فوتبال ما وقت نگذاشت
سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان با بیان اینکه کی‌روش دندان‌های ما را شمرده است، گفت: مگر قرار نبود کی‌روش پروازی نباشد اما دقیقاً هم‌اکنون این اتفاق افتاده است. کی‌روش وظیفه دارد که همه بازی‌های لیگ را ببیند که چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد و او وقتی برای تماشای بازی‌های لیگ نمی‌‌گذارد. قرار بود کی‌روش علاوه بر تیم ملی، تیم‌های امید و جوانان را هم زیر نظر داشته باشد اما او بازی‌های لیگ را هم مشاهده نمی‌کند.

برخی بازیکنان دیده نمی‌شوند
مایلی‌کهن در خصوص دعوت بازیکنان جوانی چون پیام صادقیان به تیم ملی خاطرنشان کرد: هنوز دعوت شدن پیام صادقیان قطعی نشده اما این را هم باید بدانید که فوتبال ما فقط صادقیان را ندارد. خلعتبری و انصاری‌فرد را ببینید. علاوه بر اینها بازیکنان دیگری چون مهرداد جماعتی، بختیار رحمانی و عبدالله کرمی دیده نمی‌شوند. پست اصلی کرمی مهاجم نوک است اما او در دفاع وسط بازی می‌کند و می‌تواند کمک زیادی به تیم ملی کند اما دیده نمی‌شود.

فوتبال ایران باید جز ۱۰ تیم برتر دنیا باشد
وی با بیان اینکه فوتبال ایران باید دست آدم‌های بزرگ باشد، گفت: فوتبال ایران هم ‌اکنون باید جزو ۱۰ – ۱۲ تیم برتر دنیا باشد اما شرایط به گونه‌ای شده که با رفتن به جام جهانی قانع می‌شویم و مثل با این کار انگار شاخ غول را شکسته‌ایم. بعد از حضور در جام جهانی هم فقط می‌خواهیم در این رقابت‌ها کم گل بخوریم اما من این موضوع را قبول ندارم.

میانگین سنی تیم ملی در جام جهانی بالا است
پیشکسوت فوتبال کشورمان در مورد اینکه آیا جوان‌گرایی تیم ملی را مناسب می‌بیند، اظهار داشت: جوانی که یک دفعه بخواهد در جام جهانی به میدان برود نمی‌تواند کار زیادی بکند. در تیم‌های بزرگ بازیکنان جوان پیش از جام جهانی با تیم هماهنگ می‌شوند و بعد از آنها استفاده می‌شود. من معتقدم میانگین سنی تیم ما خیلی بالا است. اگر بخواهیم با همین ترکیب به جام جهانی برویم با مشکل روبه‌رو می‌شویم. من اگر سرمربی تیم ملی بودم به جز استثنائاتی چون مهدی مهدوی‌کیا کم‌کم از بازیکنان جوان استفاده می‌کردم. در این شرایط به نظرم سردار آزمون کار بسیار دشواری در جام جهانی دارد، چرا که باید تازه در آن زمان با بازیکنان هماهنگ شود.

دنبال این نیستم که جای کی‌روش را بگیرم
«اکنون زمان انتقاد نیست و به نظرتان بهترین راهکار برای موفقیت تیم ملی در جام جهانی چیست؟» مایلی‌کهن در واکنش به این سوال گفت: در انتقاد نباید موضع خاصی داشته باشیم. من هم دنبال این نیستم که جای کی‌روش را بگیرم.باید انتقاد سازنده داشت، مهم‌ترین انتقاد نیز هم‌اکنون این است که ما روزهای فیفا را از دست دادیم، زیرا کی‌روش نمی‌خواست بازی دوستانه برگزار کند. مشکل منابع مالی نداریم مگر کره‌جنوبی و روسیه برای بازی با ما پیشنهاد ندادند؟ ما با تیم‌هایی بازی می‌کنیم که بتوانیم به آنها گل‌های زیادی بزنیم و گل نخوریم. باید تیم خوبی را انتخاب کنیم به نام‌ها احترام بگذاریم اما تأثیری در انتخاب‌مان نداشته باشند.

کفاشیان اکنون هم نمی‌تواند حس فوتبالی داشته باشد
وی در خصوص اینکه چه اتفاقی باید بیافتد تا تیم ملی مانند سال ۹۸ باز هم دوران موفقیت خود را به دست بیاورد، یادآور شد: در فوتبال ما استعداد موج می‌زند اما مسئولانی که بعضاً‌ اشتباه هم به فوتبال آمده‌اند باید توجه بیشتری داشته باشند. مثلاً کفاشیان گفته که از بد حادثه وارد فوتبال شده، خیلی صادقانه هم این حرف را زده است.

مایلی‌کهن در واکنش به اینکه کفاشیان هم‌اکنون فوتبالی‌شده است، گفت: طبیعی است که او اکنون هم نمی‌تواند حس فوتبالی داشته باشد، چون من هم پس از گذشت چند سال نمی‌توانم حس دومیدانی‌کارها را داشته باشم.  این کار محال است و من شرایط آنها را نمی‌دانم.

با آمدن کی‌روش دیگر زیبا بازی نمی‌کنیم
سرمربی پیشین تیم ملی کشورمان در مورد اینکه با تمدید قرارداد کی‌روش موافق است یا خیر،‌ یادآور شد: کی‌روش توانست تیم را راهی جام جهانی کند اما از زمانی که او در فوتبال ما حاضر شده به هیچ عنوان بازی زیبایی شاهد نبوده‌ایم.

مایلی‌کهن در مورد گروه تیم ملی کشورمان در جام جهانی عنوان کرد: در جام جهانی هم تیم آسان وجود دارد، هم تیم سخت اما فکر می‌کنم گروه ما بد نیست. در مورد شانس صعودمان هم باید بگویم این موضوع به نوع انتخاب و دیدگاه ما بستگی دارد.