خانه | اخبار تیم ملی ایران - 2014 برزیل | معینی: زیرسایه تیم ملی بزرگسالان باید به تیم امید ایران هم توجه کنیم

معینی: زیرسایه تیم ملی بزرگسالان باید به تیم امید ایران هم توجه کنیم

به گزارش جام جهانی آنلاین فریدون معینی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم در مورد دلایلی که باعث عدم صعود تیم فوتبال امید ایران به دوره‌های گذشته المپیک شده است، اظهار داشت: در سال‌های گذشته به خصوص در یکی، دو دوره اخیر، کار را در زمان مقتضی آغاز نکرده‌ایم و حاشیه‌های زیادی به تیم، کادر فنی و سرمربی امید فشار وارد کرده است. اینها مهم‌ترین دلایلی است که باعث شده تیم امید نتیجه لازم را نگیرد.

139210081229318551822203

وی افزود: تیم فوتبال امید یا تیم المپیک تیمی است که می‌تواند بازیکنان جانشین در تیم بزرگسالان را تربیت کند. طبیعی است که باید به این موضوع اهمیت فوق‌العاده‌ای داده شود و از نظر آمادگی و ایجاد فضای خوب به آن توجه شود. این در حالی است که بیشتر توجه‌ها روی تیم ملی بزرگسالان معطوف می‌شود و به خصوص در سال‌هایی که تیم ملی به جام جهانی صعود می‌کند این مسئله بیشتر می‌شود. به هر حال زیر سایه تیم ملی بزرگسالان باید به تیم امید هم توجه کنیم.

عضو کمیته فنی فدراسیون فوتبال به اختلاف‌های میان کمیته ملی المپیک و فدراسیون فوتبال بر سر تیم ملی امید اشاره کرد و گفت: این ۲ بخش باید با هم تعامل داشته باشند و در فضایی مناسب و منطقی هر کدام وظایف خود را نسبت به تیم امید انجام دهند.

«در تمام زمینه‌ها از آموزش تا مدیریت در فوتبال باید دانش‌مان را افزایش دهیم»، رئیس پیشین کمیته جوانان فدراسیون فوتبال با تاکید بر این موضوع افزود: ما نیاز به تلاش بیشتری در همه این زمینه‌ها داریم. با توجه به ظرفیت فوتبال‌مان باید به این مسائل توجه بیشتری داشته باشیم. باید تمام فکرمان فوتبال باشد. در این صورت فوتبال ما می‌تواند شکل واقعی خود را پیدا کند. به عنوان مثال اینکه ما می‌توانیم مقابل تیمی همچون روسیه به پیروزی برسیم نشان دهنده ظرفیت خوب‌مان است ولی تداوم این روند نیاز به دانش وسیع‌تری دارد که باید به آن توجه کنیم. باید کاری کنیم که از حواشی فوتبال کاسته شود و بتوانیم بیشتر به برنامه‌های اصلی خود توجه کنیم.

معینی در مورد مذاکره با وینگادا برای حضور در تیم ملی امید گفت: مربیان خارجی زیادی در سال‌های گذشته به تیم ملی آمدند و رفتند. شک ندارم مربیان ایرانی زیادی داریم که قابلیت‌های خوبی دارند. فراگیری مریبان ایرانی بالا است اما فضای مناسبی برای مطرح شدن آنها وجود ندارد. باید به زیرساخت‌های‌مان رسیدگی بیشتری داشته باشیم. مطبوعات گاهی گوشه‌هایی از مشکلات فوتبال‌مان مانند زمین‌ها و استادیوم‌‌ها را مطرح می‌کنند و می‌بینیم که بازیکنان با چه مصیبتی فوتبال را فرا می‌گیرند. باید این امکانات را استاندارد کنیم و توجه بیشتری به امکانات داشته باشیم.

عضو کمیته فنی فدراسیون فوتبال در مورد اینکه آیا با حضور وینگادا در تیم ملی موافق است، گفت: من فعلاً هیچ نظری ندارم. اگر بخواهیم از مربی خارجی استفاده کنیم باید به خوبی شرایط مربی موردنظر را بررسی کنیم. به عنوان مثال پرسپولیس با وینگادا موفق نبود و پس از او هم ژوزه به این تیم آمد اما او هم نتوانست در مقابل مبلغ بالایی که دریافت کرد تاثیری داشته باشد. باید بررسی کنیم چه اتفاقی باعث شد که آنها نتوانستند از طرفیت‌های‌شان بهره ببرند. بنابراین باید به فضای فوتبال‌مان توجه بیشتری داشته باشیم. اگر قرار است سرمربی خارجی بیاوریم شرایط آن مربی را خوب بررسی کنیم و گذشته‌اش را در نظر بگیریم. باید خصوصیات اخلاقی و توانایی‌های تاکتیکی او را در نظر بگیریم و با مربیان داخلی ارزیابی کنیم. در مجموع به نظر من باید فرد اصلح را انتخاب کرد. باید زمان گذاشت و با ۲ جلسه نمی‌توان تصمیم‌گیری کرد.

«با توجه به اینکه هنوز فوتبال ما زیرساخت‌های مناسب ندارد، آیا باید قید المپیک را بزنیم؟»، معینی در پاسخ به این پرسش تسنیم گفت: این اساس فوتبال است. به عنوان مثال وقتی که کی‌روش به ایران آمد فدراسیون تلاش کرد که امکانات مالی را برای او فراهم کند و حتی زمین شماره یک کمپ تیم ملی تا مدت‌‍‌ها استفاده نشد تا تیم ملی بتواند در زمینی مناسب تمرین کند. من فعلاً با مسائل فنی کی‌روش کاری ندارم اما همین مدیریت او باعث شد که تیم ملی سازماندهی بهتری پیدا کند. اگر این شرایط برای تیم امید هم وجود داشته باشد چه بسا آنها هم بتوانند پیشرفت بیشتری داشته باشند.

وی همچنین در مورد اینکه در بازی‌های آسیایی کره جنوبی (اینچئون) کدام تیم از ایران شرکت کند بهتر است، گفت: این موضوع به نظر کلی و سیاست فدراسیون فوتبال مربوط می‌شود که تیم زیر ۲۱ سال را اعزام کند یا اینکه از حداکثر توانش برای المپیک بهره ببرد. معمولاً کشورهایی که در مسابقات فوتبال بازی‌های آسیایی شرکت می‌کنند از تیم زیر ۲۱  سال خودشان در این بازی‌ها استفاده می‌کنند که تا زمان مسابقات مقدماتی المپیک تیم‌شان به هماهنگی لازم برسد. فکر می‌کنم سیاست فدراسیون ما نیز تا اینجا همین باشد.