خانه | تاریخچه جام جهانی | نیجریه؛ اولین حریف ایران در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل/عقاب‌های سبز به برزیل می‌آیند

نیجریه؛ اولین حریف ایران در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل/عقاب‌های سبز به برزیل می‌آیند

به گزارش خبرگزاری فارس، تیم ملی فوتبال نیجریه به عنوان یکی از تیم‌های حاضر در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل امروز از زوایای گوناگون مورد بررسی قرار می‌گیرد.

*نیجریه

نیجریه کشوری است در غرب آفریقا. پایتخت این کشور آبوجا و لاگوس بزرگترین شهر نیجریه است. جمعیت این کشور ۱۷۰ میلیون نفر و زبان رسمی‌شان انگلیسی است. واحد پول نیجریه نایرا است و نیمی از مردم این کشور که در شمال نیجریه زندگی می‌کنند مسلمان هستند و نیم دیگر که در جنوب هستند مسیحی می باشند.نیجریه از نظر منابع نفتی دهمین کشور و در میان صادرکنندگان نفت هشتمین کشور محسوب می‌شود. این کشور پرجمعیت‌ترین کشور در آفریقا و هفتمین کشور پر جمعیت جهان به حساب می‌آید. اکثریت مردم نیجریه سیاه‌پوست هستند.

*تاریخ نیجریه

پیشینه تاریخی این کشور به ۹ هزار سال قبل از میلاد برمی‌گردد. ناحیه بنیو و رودخانه کراس خاستگاه نیجریه امروزی به حساب می‌آید که مهاجران آن در هزاره دوم پیش ازمیلاد از این ناحیه حرکت کرده و در مناطق آفریقای مرکزی و جنوبی سکونت گزیدند. این کشور در سده ۱۹ میلادی مستعمره بریتانیا شد تا اینکه در سال ۱۹۶۰ استقلال خود را به دست‌ آورد و در سال ۱۹۹۹ برای اولین بار انتخابات آزاد در این کشور برگزار گردید.

*سیاست نیجریه

رئیس‌جمهور نیجریه هم رئیس حکومت است و هم رئیس دولت. وی با رأی مردم برای ۴ سال انتخاب می‌شود که البته این زمان قابل تمدید است. نظام قانون‌گذاری در نیجریه از دو مجلس شورای ملی و خانه نمایندگان تشکیل شده است و نمایندگان آن برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شوند. سن قانونی هم در این کشور ۱۸ سال است.

*جغرافیای نیجریه

نیجریه از غرب با بنین، از شرق با چاد و کامرون و از شمال با نیجر همسایه است. در جنوب این کشور خلیج گینه بخشی از اقیانوس اطلس قرار دارد. همچنین نیجریه از شمال با جمهوری صحرا هم مرز است. آب و هوای استوایی در این کشور باعث پیدایش جنگل‌های انبوه در شرق، غرب و جنوب نیجریه شده است. میانگین دمای سالانه این کشور ۳۲ درجه سانتیگراد می‌باشد.

*اقتصاد نیجریه

تولید ناخالص داخلی این کشور نزدیک به ۳۰۰ میلیارد دلار است و ۵۰ میلیون و ۱۳۰ هزار نیروی کار در نیجریه مشغول به کار هستند که ۷۰ درصد آنها در بخش کشاورزی فعالیت می‌کنند. ۷۰ درصد از مردم نیجریه زیر خط فقر قرار دارند و نرخ بیکاری در این کشور نزدیک به ۶ درصد است. صادرات نیجریه شامل نفت،‌مواد نفتی،‌کاکائو و لاستیک است که به کشورهای آمریکا، اسپانیا، برزیل و فرانسه صادر می‌شود. همچنین ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، غذا و کالاهای مصرفی هم از چین، هلند، انگلیس و فرانسه به نیجریه وارد می شود.

*فوتبال نیجریه

تیم ملی فوتبال نیجریه یکی از هم‌گروه‌‌های تیم ملی کشورمان در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل است که با لقب عقاب‌های سبز در فوتبال شناخته می‌شود. نخستین بازی نیجریه در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل دیدار با تیم ملی فوتبال کشورمان است. بالاترین رنکینگی که تیم ملی نیجریه به آن دست یافته در سال ۱۹۹۴ است که این تیم در رده پنجم برترین تیم های ملی جهان قرار گرفته و بالاترین رتبه‌ای است که یک تیم آفریقایی توانسته است به آن دست پیدا کند. نیجریه سابقه قهرمانی در جام ملت‌های آفریقا را هم دارد. نخستین بازی رسمی تیم ملی نیجریه با برد ۲ بر صفر مقابل تیم ملی سیرالئون در سال ۱۹۴۹ به حساب می آید و همچنین بهترین پیروزی این تیم برد ۱۰ بر یک مقابل داهومی در سال ۱۹۵۹ است. بدترین شکست نیجریه هم باخت ۷ بر صفر مقابل تیم ملی ساحل طلا در سال ۱۹۵۵ است. گفتنی است نیجریه با حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل برای پنجمین بار به این مسابقات راه پیدا کرده است.

* نظر کارشناس

مسعود اقبالی/ نیجریه مثل تمامی تیم‌های قاره افریقا برپایه قدرت و فیزیک بازی می‌کند. از لحاظ فیزیکی این تیم دارای قدرت بسیار بالایی است و حریفان را دچار مشکل می‌کند. بازیکنان این تیم از لحاظ تاکتیکی تحت تأثیر شرایط فیزیکی و بدنی خود قرار می‌گیرند و بیشتر از این حربه استفاده می‌کنند. نیجریه از لحاظ تکنیکی بازیکنان بسیار قوی‌ای دارد. آنها به واسطه حضور در باشگاه‌های اروپایی از لحاظ تاکتیکی هم شرایط خوبی دارند. این تیم به خاطر حضور لژیونرهای بسیار می‌تواند موفقیت‌های زیادی به دست بیاورد. به طور مثال در گذشته مشاهده کردیم تیمی مثل الجزایر به واسطه همین توانایی تیمی مثل آلمان را شکست می‌دهد. باید نیجریه را حریفی قدرتمند به حساب آورد. نباید از کنار این تیم راحت بگذریم و اگر مقابل این تیم یک امتیاز هم به دست بیاوریم نتیجه مناسبی است. به دلیل توان فیزیکی و قدرت بدنی بالای این تیم نیجریه یکی از تیم‌های خطرناک جام برزیل است که حریفان آنها کار آسانی در پیش ندارند.