خانه | تاریخچه جام جهانی | هندوراس؛ کاری سخت در گروه آسان/ تیم سخت‌کوش آمریکایی به برزیل می‌آید

هندوراس؛ کاری سخت در گروه آسان/ تیم سخت‌کوش آمریکایی به برزیل می‌آید

به گزارش خبرگزاری فارس، تیم ملی فوتبال هندوراس یکی ‌از تیم‌های حاضر در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل از زوایای گوناگون امروز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

* هندوراس

هندوراس کشوری در قاره آمریکا است که به دلیل بی‌ثباتی سیاسی و بلایای طبیعی فراوانی که در گذشته در این کشور روی داده کمتر از دیگر کشورهای منطقه توسعه یافته است. این کشور از غرب با گواتمالا ، از جنوب غرب با السالوادور و از جنوب شرق با نیکاراگوئه همسایه است. پیش از این هندوراس را با عنوان هندوراس اسپانیا می‌شناختند تا با کشور هندوراس انگلیس که این روزها نامش بلیز است اشتباه نشود. این کشور از شمال با دریای کارائیب و از جنوب به اقیانوس آرام همسایه است. هندوراس تا سال ۱۸۲۱ مستعمره اسپانیا بود.

 

 

* سیاست هندوراس

رئیس‌جمهور در هندوراس هم رئیس دولت است و هم رئیس حکومت. رئیس‌جمهور با رأی مردم برای دوره ۴ ساله انتخاب می‌شود. مجلس قانون‌گذاری این کشور ۱۲۸ کرسی دارد که نمایندگانش با آرای مردم برای ۴ سال انتخاب می‌گردند.

* اقتصاد هندوراس

تولید ناخالص داخلی در این کشور بیش از ۲۵ میلیارد دلار است و دو میلیون و ۸۵۰هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند. نرخ بیکاری در این کشور نزدیک به ۲۸ درصد است و طبق آمار بیش از ۵۰ درصد از مردم هندوراس زیر خط فقر زندگی می‌کنند.  محصولات صادراتی این کشور شامل پنبه، قهوه، میگو، موز، طلا، میوه، خرچنگ و الوار است و محصولات وارداتی این کشور هم شامل محصولات شیمیایی، سوخت و مواد غذایی است.

 

 

* مردم هندوراس

جمعیت این کشور در حدود ۸ میلیون نفر است که میانگین سنی آنها حدود ۲۰ سال است. امید به زندگی برای زنان در این کشور ۷۱ سال و برای مردان ۶۸ سال است. ۹۷ درصد از مردم هندوراس را مسیحیان کاتولیگ و ۳ درصد پروتستان تشکیل می‌دهند. پایتخت این کشور تگوسیگالپا و واحد پول هندوراس لمییرا است. هندوراس به خاطر مواد معدنی و میوه‌های گرمسیری خود به بازارهای جهانی معروف است.

* جغرافیای هندوراس

بیش از سه چهارم هندوراس کوهستانی است و جلگه‌های ساحلی کوچکی نیز در اطراف آن وجود دارد. رودهای مهم هندوراس پاتوکا، اولوئا و بلندترین نقطه کشور قله لاسمیناس به بلندی  ۲۸۴۹ متر است. مساحت این کشور ۱۱۲ هزار و ۹۰ کیلومتر مربع است و از شهرهای مهم هندوراس می‌توان به سانپدر، سولا و لاسیبا اشاره کرد.

 

 

* فوتبال هندوراس

تیم ملی فوتبال هندوراس با حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل سومین حضورش در این مسابقات را تجربه می‌کند. این تیم اولین بازی رسمی‌اش که سنگین‌ترین شکست تاریخ فوتبال هندوراس هم حساب می‌آید را با باخت ۱۰ بر یک مقابل گواتمالا در سال ۱۹۲۱ تجربه کرد اما بهترین پیروزی هندوراس برد ۱۳ بر صفر در دیدار برابر نیکاراگوئه محسوب می‌شود.

 

 

*نظر کارشناس

مرتضی فنونی‌زاده/ هندوراس تیمی فیزیکی است که از حضور بازیکنان تکنیکی بهره می‌برد. این تیم با توجه به اینکه همجوار کشورهای آمریکای لاتین است شمه‌ای از تکنیک و فوتبال فانتزی در این تیم دیده می‌شود.هندوراس برای سومین بار در جام جهانی حاضر می‌شود اما با توجه به اینکه در گروه سختی قرار دارد بعید است بتواند از گروه خود صعود کند و شانس زیادی ندارد.فرانسه و سوئیس شانس اول صعود به مرحله بعد هستند و شاید هندوراس بتواند مقابل اکوادور به پیروزی یا تساوی برسد.البته تیم‌های آمریکای شمالی بسیار سخت کوش هستند و از لحاظ بدنی قدرت زیادی دارند که این خصوصیت می‌تواند کار حریفان این تیم را سخت کند.