خانه | تاریخچه جام جهانی | یازدهمین دوره جام جهانی – ۱۹۷۸ (آرژانتین)

یازدهمین دوره جام جهانی – ۱۹۷۸ (آرژانتین)

فیفا در کنگره ششم ژوییه سال ۱۹۶۶ خود در لندن تصمیم گرفت آرژانتین میزبان جام جهانی باشد و این مسوولیت در سالهای ۱۹۸۲ و ۱۹۸۶ به ترتیب به کشورهای اسپانیا و کلمبیا سپرده شود.

البته آشوب‌های سیاسی که پیش از برگزاری مسابقات، آرژانتین را در بر گرفته بود، باعث شد بسیاری از کشورها به فیفا فشار بیاورند تا میزبانی را از این کشور بگیرد، اما پافشاری “ژائوهاوه لانژ” رئیس فیفا مانع از وقوع این امر گردید.

** موفقیت بعد از سالها انتظار
تیم ملی فوتبال آرژانتین پس از حضور در فینال نخستین دوره رقابت های جام جهانی به میزبانی اروگوئه در سال ‎ ،۱۹۳۰مدتی طولانی انتظار کشید تا جام قهرمانی را بالای سر ببرد.
حمایت بی‌دریغ تماشاگران از تیم میزبان، آنها را به پیروزی مقابل هلند در دیدار فینال جام یازدهم نایل کرد در حالیکه “یوهان کرایف” افسانه‌ای به دلیل اوضاع سیاسی از حضور در این جام سر باز زده بود.
به ندرت دیده شده که راهیابی تا فینال رقابت های جام جهانی، آنگونه که در یازدهمین دوره این پیکارها در آرژانتین اتفاق افتاد، با جنجال همراه باشد.

** اعتراض های سیاسی
این رقابت‌ها به عنوان ابزاری سیاسی برای نشان دادن اعتراض جهانی نسبت به حکومت دیکتاتوری ژنرال “ویده لا” و نقض حقوق بشر در آرژانتین استفاده و به تحریم آن منجر شد.
اما تمام تلاش‌ها برای تحریم جام جهانی بی‌نتیجه ماند. جذبه و هیجان این رقابت‌ها به حدی بالا و اعتبار آن چندان زیاد بود که هیچکس به ندای تحریم توجه نکرد و همه کشورها جز تیم‌هایی که نتوانستند از مقدماتی صعود کنند، در آن شرکت کردند.
انگلیس، یوگسلاوی و شوروی سابق از جمله تیم‌های ناکام بودند اما تیم‌های دیگری مثل ایران و تونس که در عرصه فوتبال نوپا بودند به این پیکارها راه یافتند و فرانسه بعد از ‎ ۱۲سال توانست به جام برگردد.
آبی پوشان فرانسه به مربیگری “میشل هیدالگو” در بازگشت به عرصه رقابت بهترین تیم‌های جهان، چندان موفق نبودند و “میشل پلاتینی” و هم‌ تیمی‌هایش نتوانستند از شکست ‎ ۱ – ۲مقابل ایتالیا و آرژانتین جلوگیری کنند. فرانسه با وجود پیروزی ‎ ۱ – ۳برابر مجارستان در آخرین دیدار گروهی خود از دور رقابت‌ها خداحافظی کرد.

** صعود تیم های مدعی
تیم‌های مدعی در این جام، به راحتی از پس حریفان گروه خود در مرحله نخست برآمدند، به جز هلند که فینالیست دوره قبل بود و یوهان کرایف را نیز در اختیار نداشت. این تیم با تحمیل شکست ‎ ۱ – ۵به اتریش، شکست ایتالیا با نتیجه ‎ ۱ -۲و تساوی ‎ ۲ -۲برابر آلمان غربی که مدافع قهرمانی بود، به فینال راه یافت.
در دیگر گروه مرحله دوم، رقابت میان دو تیم آرژانتین و برزیل با شدت بیشتری ادامه داشت. برزیل تقریبا از حضور خود در فینال مطمئن بود اما آرژانتین می‌بایست پرو را در آخرین مسابقه خود با اختلاف حداقل چهار گل شکست دهد. “دانیل پاسارلا” و هم تیمی هایش ‎ ۶بار دروازه پرو را گشودند تا به این مهم دست یابند. از این میان دو گل سهم “ماریو کمپس” معروف ترین بازیکن آرژانتین بعد از مارادونا بود.
این تعداد گل ابهام و سوالاتی را برانگیخت اما میزبان با شایستگی تمام در بازی نهایی، هلند نیمه جان را ‎ ۱ -۳در وقت اضافه شکست داد تا جشن و پایکوبی در سراسر این کشور به راه بیفتد.
با اینکه قهرمانی تیم آرژانتین را می‌توان معلول روحیه بانشاط و انگیزه بسیار بالای آنان برای پیروزی در خانه دانست، نباید نبوغ مردی به نام ماریو کمپس را به عنوان عاملی تعیین‌کننده نادیده گرفت. کمپس که شماره ‎ ۱۰تیم آبی و سفید آرژانتین را برتن می‌کرد، شروع بسیار معمولی در جام یازدهم داشت و در پایان این رقابت‌ها بود که تازه به اوج درخشش رسید.
او با به ثمررساندن شش گل، بهترین گلزن جام نام گرفت.

** برترین‌های جام ‎۱۹۷۸
قهرمان:آرژانتین
دوم: هلند
سوم: برزیل
چهارم: ایتالیا

** برنده کفش طلایی بهترین گلزن: ماریو کمپس از آرژانتین با ‎ ۶گل
** برنده جایزه بازی جوانمردانه: آرژانتین
** اسطوره‌های جام جهانی ‎۱۹۷۸
– “ماریو کمپس” (آرژانتین، تولد ‎۱۹۵۴)
مهاجم والنسیا، تنها لژیونری که “سزار لوییس منوتی” سرمربی آرژانتین برای حضور در تیمش انتخاب کرد.
معروف به متخصص در ضربات آزاد، به دلیل توانایی در نفوذ به دفاع حریف نقش به سزایی در قهرمانی آرژانتین داشت.
دو بار در جریان پیروزی ‎ ۳بر یک آرژانتین برابر هلند در فینال گلزنی کرد.
وی دومین گل خود را با پشت سر گذاشتن سه مدافع وارد دروازه کرد.
شش گل کمپس او را در جام جهانی ‎ ۱۹۷۸به برترین گلزن این رقابت‌ها تبدیل کرد.
این بازیکن ‎ ۴۳مسابقه و ‎ ۲۰گل ملی در کارنامه دارد.
– “اوسی آردیلس” (آرژانتین، تولد ‎۱۹۵۲)
مهارت او در حرکت با توپ و هوشمندی در دادن پاس، یکی از عوامل موفقیت آرژانتین بود.
وی ‎ ۴۲مسابقه برای تیم ملی کشورش انجام داد و هنگام عضویت در تاتنهام خوش درخشید.
به همراه تیم تاتنهام در ‎ ۲۳۸مسابقه لیگ شرکت کرد و این تیم را به عناوین قهرمانی در جام حذفی باشگاه‌های انگلیس و همچنین جام یوفا رساند.
آردیلس مدتی را هم در تیم‌های پاری سن ژرمن و فالکلاندز وار سپری کرد.
وی در سمت مربیگری موفقیت چندانی نداشت و نتوانست حضور در نیوکاسل، وست برموویچ آلبیون و تاتنهام را با موفقیت پشت سر بگذارد.
– “رودی کرول” (هلند، تولد ‎۱۹۴۹)
همانند بسیاری از ستاره‌های هلند، فوتبال را از آژاکس آغاز کرد و خود به خود در تیم ملی حضور یافت.
وی که در فینال جام جهانی ‎ ۱۹۷۸برابر آرژانتین بسیار موثر ظاهر شد، ‎۸۳ مسابقه ملی در کارنامه دارد.

** برترین گلزنان جام جهانی ‎۱۹۷۸
ماریو کمپس (آرژانتین) ‎ ۶گل
تئوفیلو کوبیلاس (پرو) ‎ ۵گل
رابی رنسن برینگ (هلند) ‎ ۵گل
لئوپولدو لوکه (آرژانتین) ‎ ۴گل
هانس کرانکل (اتریش) ‎ ۴گل

** آیا می‌دانید؟
– اسکاتلند به رقابت‌های سال ‎ ۱۹۷۸راه یافت و با حضور ستارگانی مثل کنی دالگلیش و گرام سونس، امید بسیاری داشت که برای نخستین بار به مرحله دوم این پیکارها صعود کند. قبول باخت ‎ ۱ -۳مقابل پرو و تساوی ‎ ۱ -۱با ایران آنها را در موقعیتی قرار داد که چاره‌ای نداشتند جز اینکه تیم هلند، فینالیست دوره قبل را با اختلاف سه گل شکست دهند.
اسکاتلند ‎ ۱ -۳از حریف جلو افتاد اما هنوز به گل دیگری نیاز داشت تا صعود کند، گل چهارم این بازی هم سرانجام به ثمر رسید اما “جانی رپ” بود که دروازه اسکاتلند را گشود. هلند در ادامه این رقابت‌ها تا فینال پیش رفت و نایب قهرمان شد. تنها باخت آنان در وقت اضافه فینال مقابل میزبان بود و اسکاتلند مثل همیشه خیلی زود به خانه برگشت.
– هلند بدون حضور ستاره فینال جام جهانی ‎ ۱۹۷۴خود یعنی “یوهان کرویف” در مسابقات حاضر شد.
– ایران و تونس تیم هایی بودند که در این دوره برای اولین بار جام جهانی را تجربه کردند.
– برای چهارمین بار پیاپی، نخستین مسابقه با تساوی بدون گل بین آرژانتین و مجارستان در گروه اول پایان یافت. این مسابقه پس از اخراج دو بازیکن مجارستان به جنجال کشیده شد.
– در دیگر مسابقه گروه اول ایتالیا ‎ ۲بر یک فرانسه را شکست داد. “برنارد لاکومب” از فرانسه با گلزنی پس از گذشت ‎ ۳۶ثانیه از شروع مسابقه، دومین رکورد سریعترین گل جام جهانی را به خود اختصاص داد.
– داور در جریان دیدار فرانسه برابر مجارستان، به دلیل کفش نامناسب بازیکنان فرانسه تهدید به توقف مسابقه کرد. اما پلیس کفش یکی از تیم‌های محلی را برای بازیکنان این تیم آورد و فرانسه ‎ ۳بر ۱ پیروز شد.
– در گروه دوم نیز تونس به عنوان نخستین کشور آفریقایی با شکست ‎ ۳بر یک مکزیک، در جام جهانی به پیروزی دست یافت.
– کلیو توماس داور پس از مردود اعلام کردن گل “زیکو” از برزیل که مستقیما از نقطه کرنر وارد دروازه سوئد شده بود، بدنام شد و مسابقه نیز با تساوی یک بر یک خاتمه یافت.
– آرژانتین در چهار جام جهانی، سومین میزبانی بود که به قهرمانی رسید.

** ترکیب بازیکنان آرژانتین قهرمان جام جهانی ‎۱۹۷۸
دروازه‌بانان: هکتور بالی، اوبالدو ماتیلدو فیلول، ریکاردو لاوولپه.
مدافعان: لوییس گالوان، دانیل کیلر، یورگ اولگوین، روبن پاگنانینی، دانیل پاسارلا (کاپیتان)، آلبرتو تارانتینی.
هافبک‌ها: نوربرتو آلونسو، اوسی آردیلس، امریکو گاله گو، روبن گالوان، اومارو لاروسا، دانیل والنسیا.
مهاجمان: دانیل برتونی، رنه هاوسمن، ماریو کمپس، لپولدو لوکه، اوسکار اورتیز.
سرمربی: سزار لوییس منوتی