خانه | تاریخچه جام جهانی | ژاپن؛ تیمی با برنامه و منظم در برزیل/ مردان سرزمین تابان شگفتی‌ساز می شوند؟!

ژاپن؛ تیمی با برنامه و منظم در برزیل/ مردان سرزمین تابان شگفتی‌ساز می شوند؟!

به گزارش خبرگزاری فارس، ژاپن به عنوان یکی از تیم‌های حاضر در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل امروز از زوایای گوناگون مورد بررسی قرار می‌گیرد.

* ژاپن

ژاپن کشوری است در اقیانوس آرام واقع در آسیای شمال شرقی که یکی از قدرت‌های اصلی جهان به شمار می‌رود و سومین اقتصاد بزرگ جهان را از نظر تولید ناخالص داخلی در اختیار دارد. این کشور پادشاهی است و بر مبنای قانون اساسی اداره می‌شود. ژاپن کاملا محصور در آب است که از طریق مرز آبی با کشورهای چین، کره جنوبی،‌ کره شمالی و روسیه هم مرز است. وسعت این کشور در پایان جنگ جهانی دوم به میزان فعلی رسید. ژاپن با جمعیتی در حدود ۱۲۸ میلیون نفر دهمین کشور پرجمعیت جهان به حساب می‌آید. توکیو پایتخت این کشور با ۳۵ میلیون جمعیت یکی از بزرگترین و گران‌ترین پایتخت‌های جهان به حساب می‌آید. مردم این کشور که ژاپن را نیکون کوکو خطاب می‌کنند که به معنای خاستگاه خورشید است. در حقیقت ژاپن شرقی‌ترین کشور جهان بدون در نظر گرفتن خاک قطب به حساب می‌آید. باستان‌شناسان سکونت انسان در این سرزمین را به دوران پسا پارینه ‌سنگی می‌دانند. این کشور، کوهستانی است و بیشتر جزایر آن آتشفشانی و زلزله‌خیز است. طبق آمار سالانه ۱۵۰۰ زمین‌لرزه در ژاپن رخ می‌دهد. ژاپن به سرزمین آفتاب یا سرزمین آفتاب تابان هم مشهور است.

* جغرافیای ژاپن

ژاپن به وسیله دریایی با همین نام از ساحل شرقی قاره آسیا جدا شده است. مجمع‌الجزایر ژاپن از چیزی بیش از ۶ هزار و ۸۰۰ جزیره تشکیل شده است. یوکوهاما و کوبه از مهمترین بنادر این کشور به حساب می‌آید. از نظر زمین‌شناسی گفته می‌شود ژاپن حاصل برخورد تدریجی صفحات تشکیل دهنده پوسته زمین، فعالیت‌های آتشفشانی و تغییرات حاصل از خطوط ساحلی به وجود آمده است. ۶۸ درصد مساحت این کشور کوهستانی است که از جاذبه‌های ژاپن به حساب می‌آید. بلندترین قله کوهستانی ژاپن فوجی است که ۳ هزار و ۷۷۶ متر ارتفاع دارد. این کشور دارای ۱۰ رودخانه بزرگ و ۱۲ دریاچه است. البته ژاپن به لحاظ منابع طبیعی مواد معدنی و ثروت‌های زمینی وزیرزمینی از فقیرترین کشورهای جهان به حساب می‌آید. وسعت ژاپن تقریبا به اندازه فنلاند است که چیزی در حدود یک چهارم ایران مساحت دارد.

* تاریخ ژاپن

گفته می‌شود نخستین انسان‌ها بیش از ۱۰ هزار سال قبل در شبه‌جزیره ژاپن سکونت داشتند اما خاستگاه اولیه مردم این کشور هنوز مشخص نیست. آغاز تاریخ ژاپن با مردمانی از نژاد آینو و مغول به سده‌های پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد و جالب اینجاست که از آن زمان تاکنون تنها یک سلسله امپراطوری بر این سرزمین فرمانروایی کرده است. کشف برنج و استفاده از ابزار فلزی باعث تحولات زیاد در این کشور شد. نخستین امپراطوری ژاپن جیموتنو نام داشت.

* اقتصاد ژاپن

کشور ژاپن سومین قدرت اقتصادی دنبا به حساب می‌آید. این کشور دارای منابع طبیعی محدودی است اما با همکاری‌های دولت در بخش صنعت، ژاپن به عنوان یکی از پیشگامان صنعت و تکنولوژی دنیا به حساب می‌آید. صادرات بخش عمده‌ای از درآمد اقتصادی این کشور را تامین می‌کند که مهمترین این صادرات تجهیزات حمل و نقل، اتومبیل، صنایع الکترونیک، ماشین‌آلات الکترونیک و صنایع شیمیایی است.

* فوتبال ژاپن

تیم ملی فوتبال ژاپن در ۴ دوره مسابقات جام ملت‌های آسیا قهرمان شده و از این حیث در این قاره رکوردار به حساب می‌آید. ژاپن همچنین ۵ بار موفق شده راهی جام جهانی شود و دو بار هم در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۱۰ به مرحله یک هشتم نهایی صعود کرده است. این تیم همچنین در جام کنفدراسیون‌های سال ۲۰۰۱ نائب قهرمان شد و مدال برنز المپیک ۱۹۶۸ مکزیکوسیتی را در اختیار داشت. تاسیس جی‌لیگ در سال ۱۹۹۳ باعث شد تا فوتبال در این کشور از حالت آماتور به صورت حرفه‌ای دربیاید. تیم ملی فوتبال ژاپن تنها تیم غیرآمریکای است که دو بار در سال‌های ۱۹۹۹ و ۲۰۱۱ به کوپا آمریکا دعوت شده است. نخستین بازی تیم ملی ژاپن در سال ۱۹۱۷ مقابل چین رقم خورد و بهترین پیروزی این کشور برد ۱۵ بر صفر در سال ۱۹۶۷ مقابل فیلیپین بوده است. بدترین شکست ژاپن هم باخت ۱۵ بر دو مقابل فیلیپین در سال ۱۹۱۷ رقم خورده است.

* نظر کارشناس

منصور پورحیدری/ فوتبال ژاپن دارای برنامه‌ریزی بلندمدتی است که باعث شده ساختار فوتبال در این کشور دارای تحول عظیمی شود. امکانات خوب به اضافه برنامه‌ریزی باعث شد تا ژاپن یکی از قدرت‌های اصلی فوتبال آسیا گردد و شاهد هستیم که تیم ملی فوتبال ژاپن در جام جهانی‌هایی که شرکت می‌کند برای صعود می‌جنگد. البته ممکن است آنها در سال ۲۰۱۴از گروه‌شان بالا نیایند اما مهم این است که فوتبال در این کشور با برنامه اداره می‌شود. این ورزش در ژاپن به صورت پایه‌ای و اصولی کار می‌شود و آکادمی‌های فوتبال در ژاپن سال‌هاست که ارتباط خوبی با باشگاه‌های بزرگ جهان دارند و از همین طریق بازیکنان خوبی را به دنیای فوتبال معرفی می‌کنند. در کل باید بگویم که فوتبال ژاپن مبتنی بر نظم و برنامه‌ریزی است.