خانه | تاریخچه جام جهانی | کامرون؛ کشور ثروتمند آفریقای استوایی/ اهالی قبیله بانتو شگفتی‌ساز می‌شوند؟!

کامرون؛ کشور ثروتمند آفریقای استوایی/ اهالی قبیله بانتو شگفتی‌ساز می‌شوند؟!

به گزارش خبرگزاری فارس، تیم ملی فوتبال کامرون یکی از تیم‌های شرکت‌کننده در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل است که این کشور آفریقایی سابقه خوبی در این رقابت‌ها دارد.

کشور کامرون را از زوایای گوناگون مورد بررسی قرار دادیم تا هواداران فوتبال با ابعاد متفاوت این کشور بیشتر آشنا شوند.

* تاریخچه کامرون

گفته می‌شود اولین ساکنان کشور کامرون افرادی از قبیله بانتو بودند. در سده ۱۸ و ۱۹ میلادی هم قبایل عمدتا مسلمان در کامرون ساکن شده‌اند. این کشور در سال ۱۸۸۴ از سلطه آلمان بیرون آمد اما پس از جنگ جهانی اول ۸۰ درصد از خاک کامرون به فرانسه و ۲۰ درصد این کشور را به بریتانیا واگذار کرد. کامرون اما در سال ۱۹۶۰ مستقل شد و در سال ۱۹۷۲ کشوری واحد تشکیل شد این در حالی است که کشور کامرون پس از یک دهه خشونت و خونریزی در اول ژانویه ۱۹۶۰ اعلام استقلال کرد و احمدو آهیجو در ۲۰ می ۱۹۷۲ به عنوان نخستین رئیس‌جمهور کامرون برگزیده شد، از آن تاریخ تاکنون ۲۰ می در کامرون به عنوان روز جمهوری نامگذاری شده است. در حال حاضر این کشور اختلافات مرزی با کشور چاد بر سر دریاچه چاد دارد.

* جغرافیای کامرون

کامرون کشوری است در کنار خلیج بیافرا که از غرب با نیجریه از شمال با چاد ، از شرق با آفریقای مرکزی، گینه استوایی و گابون و از جنوب با جمهوری دمکراتیک کنگو همسایه است. مساحت این کشور ۴۷۵ هزار و ۴۴۰ کیلومتر است و جمعیت آن بالای ۱۸ میلیون نفر اعلام شده است. از رودهای مهم این کشور ساناگا و نیونگ را می‌توان نام برد. آب‌و هوای این کشور استوایی و در سواحل داغ و بارانی و مناطق دور از ساحل خشک‌تر است. بلندترین نقطه کامرون کوه مونت‌کامرون و قله فاکو با بلندی ۴ هزار و ۹۵ متر است که در کنار سواحل اقیانوس اطلس شمالی جای دارد. در شمال این کشور جلگه‌های علفزار استوایی به طرف دریاچه چاد متمایل است. از مهمترین شهرهای کامرون می‌توان به دوآلا با جمعیتی نزدیک به یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر، گاروآ و جمعیتی حدود ۲۰۰ هزار نفر، ماروآ با جمعیتی حدود ۲۰۰ هزار نفر و بافوسام با جمعیتی بالغ بر ۱۵۰ هزار نفر اشاره کرد.

* سیاست کامرون

رئیس‌جمهور در کامرون قدرت را در دست دارد و تمام نیروهای دولتی را او تعیین می‌کند. قانون قضایی این کشور برگرفته از قانون قضایی کشور فرانسه است. مجلس ملی کامرون وظیفه قانونگذاری را برعهده دارد که این مجلس متشکل از ۱۸۰ کرسی است که نمایندگانش برای دوره ۵ ساله انتخاب می‌شوند.

* اقتصاد کامرون

تولید ناخالص داخلی این کشور ۴۰.۰۱ میلیارد دلار است و نزدیک به ۷ میلیون نفر نیروی کار کامرون را تشکیل می‌دهند. نرخ بیکاری در این کشور ۳۰ درصد است و حدود ۴۸ درصد از مردم کامرون زیر خط فقر زندگی می‌کنند. این کشور صادراتی شامل پتروشیمی، الوار، دانه‌های کاکائو، آلومینیوم، قهوه و پنبه دارد که بیشتر این صادرات به کشورهایی نظیر اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، کره جنوبی، هلند، آمریکا و بلژیک است. واردات کامرون هم شامل ماشین‌آلات، تجهیزات الکترونیک، تجهیزات حمل و نقل، سوخت و مواد غذایی است که از کشورهایی نظیر فرانسه، نیجریه، چین، بلژیک و ‌آمریکا وارد کامرون می‌شود.

* مردم کامرون

این کشور حدود ۲۲ میلیون نفر جمعیت دارد که میانگین سنی این کشور زیر ۲۰ سال تخمین زده شده است. امید به زندگی در زنان ۵۳.۵۹ سال و برای مردان ۵۲.۱۵ سال است که مردم این کشور علاوه بر زبان‌های انگلیسی و فرانسوی که زبان‌های رسمی کامرون هستند ۲۴ درصد مردم این کشور هم به زبان آفریقایی حرف می‌زنند. کشاورزی، راهسازی، راه‌آهن، صنایع نفت و چوب بیشترین پیشرفت را در این کشور دارد. کامرون کشوری است که در آن ۲۰۰ گروه و قوم مختلف در کنار هم زندگی می‌کنند. این کشور در دهه‌‌های اخیر به دلیل تیم فوتبالش در جهان شهرت خوبی پیدا کرده است.

* تجارت کامرون

واحد پول کامرون فرانک سی‌اف‌‌آبا و واحد جز آن سانتین نام دارد. کامرون از اعضای کشورهای اتحادیه آفریقاست و گوناگونی کشاورزی و گسترش صنعت نفت در این کشور باعث شده تا مردم کامرون از سطح زندگی به نسبت بالایی در آفریقای استوایی برخوردار باشند.

* فوتبال کامرون

کشور کامرون در سال‌های اخیر به دلیل تیم فوتبالش شهرت خوبی یافته و در حال حاضر هم رده‌بندی کامرون در رنکینگ فیفا رتبه ۵۹ است. کامرون موفق‌ترین تیم فوتبال آفریقایی در راه حضور در جام جهانی است چرا که این کشور ۶ بار راهی این مسابقات شده و بهترین عملکردی که در این رقابت‌ها داشته حضور در مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی ۹۰ ایتالیاست. کامرون ۴ بار قهرمان جام ملت‌‌های آفریقا شده و توانسته یک بار هم قهرمان المپیک در سال ۲۰۰۰ شود. این تیم عنوان نایب قهرمانی جام کنفدراسیون‌ها در سال ۲۰۰۳ را هم در کارنامه‌اش دارد. کامرونی‌ها بدترین باخت تاریخ فوتبالشان را با باخت مقابل نروژ به نتیجه ۶ بر یک تجربه کردند و برد ۹ بر ۲ مقابل سومالی‌لند فرانسه که نخستین بازی تاریخ فوتبال کامرون هم به شمار می‌رود بهترین برد کامرونی‌هاست.

* نظر کارشناس

مجید نامجو‌مطلق/ کامرون از فوتبالی مبتنی بر فیزیک بدنی و توانمندی بازیکنان بهره می‌برد. تیم فوتبال کامرون با همین حربه موفق شد در جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا شگفتی‌ساز شود و با بازیکنان بزرگی نظیر رژه میلا تا یک چهارم نهایی جام جهانی هم پیش رفت اما بعد از آن شاهد افول فوتبال کامرون بودیم که البته این روزها با بازیکنان بزرگی که در فوتبال کامرون وجود دارد مشاهده می‌کنیم که فوتبال در این کشور باز هم رو به صعود است و تعداد زیاد بازیکنان کامرونی در فوتبال اروپا مؤید این نکته است. بازیکنان کامرون علاوه بر فوتبال فیزیکی و درگیرانه از سرعت بالایی هم بهره می‌برند و با متدهای روز فوتبال دنیا آموزش می‌بینند. بازیکنان کامرون از نظر شعور تاکتیکی به سطح خوب و قابل قبولی رسیده‌اند و من مطمئن هستم که کامرون و حتی سایر تیم‌های آفریقایی در جام جهانی برزیل عملکرد به مراتب بهتری خواهند داشت و این را می‌توان از فوتبالی که تیم‌هایی نظیر کامرون، ساحل عاج، نیجریه و … بازی می‌کنند متوجه شد.با این همه اعتقاد من این است که نیجریه برای شگفتی‌سازی کار سختی در برزیل دارد چرا که پدیده‌های نوظهوری در فوتبال آفریقا و حتی دنیا وجود دارند که کار را برای این تیم سخت خواهند کرد اما فکر می‌کنم کامرون شانس صعود از گروهش را دارد اما بعید می‌دانم از مرحله بعد از مقدماتی بالاتر بروند.