خانه | تاریخچه جام جهانی | کرواسی شگفتی‌ساز می‌شود یا حذف؟!/ نامداران کروات در اندیشه آغاز جام‌جهانی ۲۰۱۴

کرواسی شگفتی‌ساز می‌شود یا حذف؟!/ نامداران کروات در اندیشه آغاز جام‌جهانی ۲۰۱۴

به گزارش خبرگزاری فارس، کرواسی چهارمین تیمی است که در بخش معرفی تیم‌های حاضر در جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۱۴ مورد بررسی قرار می‌گیرد.

*تاریخ کرواسی

کرواسی در ۲۵ ژوئن ۱۹۹۱ از یوگسلاوی سابق جدا شد و اعلام استقلال کرد.اول جولای ۲۰۱۳ کرواسی به صورت رسمی به عضویت اتحادیه اروپا درآمد. این در حالی است که هنوز هم نگرانی‌هایی درباره مشکلات این کشور پابرجا است. از سال ۲۰۰۰ این کشور با سیستم پارلمانی اداره می‌شود و رئیس‌جمهور کرواسی با رای مستقیم مردم برای ۵ سال انتخاب می‌شود که این انتخاب فقط یک دوره قابل تمدید است. رئیس‌جمهور کرواسی فرماندهی نیروهای مسلح این کشور را هم برعهده دارد و البته سیاست خارجی این کشور هم برعهده او است. همچنین معرفی و تعیین نخست‌وزیر به عهده رئیس‌جمهور قرار دارد. پایتخت این کشور زاگرب است و از شمال با اسلوونی و مجارستان، از شمال شرقی با صربستان، از شرق با بوسنی و از جنوب با مونته‌نگرو و دریای آدریاتیک هم‌مرز است.

*اقتصاد کرواسی

واحد پول این کشور کونا است و هر کونا به ۱۰۰ لیپا تقسیم می‌شود وجود حدود ۳۰۰ بندر کوچک و بزرگ در ساحل دریای آدریاتیک باعث رونق نسبی اقتصاد کرواسی و همچنین گسترش زیاد صنعت گردشگری گردیده است. این کشور با پنجمین سال رکود اقتصادی و نرخ بیکاری بیش از ۲۱ درصد مواجه است البته دولتمردان این کشور انتظار دارند که با پیوستن کرواسی به اتحادیه اروپا مشکلات اقتصادی به حداقل برسد. نرخ بیکاری در این کشور به ۵۰ درصد رسیده و بدهی خارجی کرواسی حدود ۴۰ میلیارد دلار است که برای این کشور کوچک رقم زیادی محسوب می‌شود.

*مردم کرواسی

جمعیت کرواسی در حدود ۵/۴ میلیون نفر است که به خاطر رشد منفی زاد و ولد سال به سال کاهش می‌یابد. ۶۰ درصد کروات‌ها شهرنشین هستند و امید به زندگی برای مردان این کشور ۷۲ سال و برای زنان ۷۷ سال است. ۹۰ درصد مردم کرواسی دارای نژاد کروات هستند و بقیه صرب، مجار، ایتالیایی و اوسلاو هستند.

*ادیان کرواسی

۹۳ درصد از مردم کرواسی مسیحی‌اند و حدود ۲ درصد از کل جمعیت مردم این کشور را مسلمانان تشکیل می‌دهند که شامل مهاجران بوسنیایی و آلبانیایی می‌شود که جمعیت آنها در حدود ۳۰۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود. مردم این کشور با زبان کروات صحبت می‌کنند که البفای آنها همانند الفبای انگلیسی است اما الفبای سیریلیک که مانند ادبیات روسی است نیز در بعضی از نقاط این کشور استفاده می‌شود.

*فرهنگ کرواسی

کرواسی دارای مردمی با فرهنگ است و تقریبا بیش از ۹۸ درصد مردم این کشور باسواد هستند. تحصیل در دوره ابتدایی در این کشور اجباری و رایگان است. در کرواسی حدود ۷۰ دانشگاه عالی وجود دارد که دانشگاه زاگرب قدیمی‌ترین دانشگاه ملی کرواسی به حساب می‌آید که در سال ۱۶۶۹ میلادی تاسیس شده است.

*جغرافیای کرواسی

زاگرب مهمترین شهر کرواسی است اما شهرهایی مثل دوبرونیک، پولا، اسپلیت، واراژدین، رییکا، اوسیک، سیساک، زادار و کارلوواتس هم از شهرهای دیگر این کشور به شمار می‌رود. کرواسی همچنین به ۲۰ ایالت تقسیم شده است.

*فوتبال کرواسی

تیم‌ملی فوتبال کرواسی سابقه زیادی در جام جهانی ندارد اما این تیم موفق شد در مسابقات جام جهانی ۹۸ فرانسه به مقام سوم این مسابقات دست پیدا کند که این مقام بهترین مقام تاریخ فوتبال این کشور به حساب می‌آید. کرواسی اولین بازی ملی‌اش را مقابل تیم‌ملی آمریکا در سال ۱۹۹۰ انجام داد که این دیدار را ۲ بر یک برد البته بهترین پیروزی کرواسی برد ۷ بر صفر مقابل استرالیا در سال ۹۸ محسوب می‌شود. این تیم همچنین بدترین نتیجه تاریخ فوتبالش را مقابل تیم‌ملی انگلیس در سال ۲۰۰۹ کسب کرد که مقابل این تیم با نتیجه ۵ بر یک بازنده شد. بهترین گلزن ملی تاریخ فوتبال کرواسی هم داور شوکر با ۴۵ گل زده به حساب می‌آید.

*نظر کارشناس

صادق ورمزیار-کرواسی سه دوره در جام جهانی حضور داشته که در اولین دوره شرکت در این بازی‌ها موفق شد به مقام سوم جام جهانی ۱۹۹۸ برسد و وقتی تیمی در اولین دوره حضورش در جام جهانی می‌تواند به مقام سوم برسد قطعا این تیم دارای شخصیت بالایی است. چنین تیمی که دو دوره هم در مرحله نیمه نهایی رقابت‌های یورو حاضر شده نشان داد که می‌تواند هر اتفاقی را رقم بزند و شگفتی‌ساز شود. کرواسی اما در بازی‌های مقدماتی جام جهانی صعود مقتدرانه‌ای به این بازیکن نداشت و حالا که در گروه بسیار سختی قرار دارد که فکر می‌کنم این گروه،‌گروه مرگ خواهد بود. چرا که برزیل،‌مکزیک و کامرون حریفان بسیار سختی هستند و کرواسی کار راحتی مقابل آنها ندارد. با این حساب فکر می‌کنم کار کرواسی برای صعود سخت است اما از بازیکنان این تیم نمی‌توان بی‌تفاوت گذشت. کرواسی بازیکنان تاثیرگذاری همانند داریو سرنا، مانژوکیچ و مودریچ دارد که هر کدام از این بازیکنان در تیم‌هایشان جزو بازیکنان تاثیرگذار به حساب می‌آیند. اما حضور بازیکنان نامدار به تنهایی نمی‌تواند تضمین کننده صعود به مرحله بعد باشد. من احتمال زیاد می‌دهم که کرواسی نتواند از گروه خودش صعود کند.