خانه | اخبار تیم ملی ایران - 2014 برزیل | کی‌روش: بازی با بوسنی فینال ماست و امیدوارم داوری در حد جام جهانی باشد

کی‌روش: بازی با بوسنی فینال ماست و امیدوارم داوری در حد جام جهانی باشد

کارلوس کی‌روش در نشست خبری پیش از دیدار با تیم ملی فوتبال بوسنی و هرزگوین اظهار داشت: این بازی خیلی مهمی  برای ما‬‎ست. ‫ما توقعات زیادی داریم و همه می‌دانیم که هنوز در صعود به مرحله بعد به‌روی ایران باز است. ما به این فکر می‌کنیم که باید یک بازی دیگر انجام دهیم و می‌خواهیم سعی‌مان را مقابل یک تیم خوب با بازیکنان خوب انجام دهیم. متأسفم برای بوسنی که حذف شد اما مطمئنم فردا بهترین بازی خودشان را انجام می‌دهند.

وی در خصوص اینکه آیا ایران برای بازی فردا با مهاجمان بیشتری به میدان می‌رود، خاطرنشان کرد: نه، فکر نمی‌کنم. باید سبک بازی خودمان را عوض کنیم. نکته مهم این است که نبازیم ولی باید واقع‌بین باشیم. نباید حس واقع‌بینی را از دست بدهیم. باید بدانیم کجا هستیم و برابر چه‌کسانی بازی می‌کنیم. ما برابر تیمی بازی می‌کنیم که پر از بازیکنان باتجربه بین المللی است‬.

او ادامه داد: در هر ۲ بازی قبلی واقع‌بینانه بازی کردیم و فرصت‌هایی برای برد داشتیم‬‎ ‫اما متأسفانه به‌خصوص در دیدار دوم مقابل آرژانتین که بازی مشکلی بود نتوانستیم از موقعیت‌های‌مان استفاده کنیم. وقتی مقابل بهترین بازیکن جهان بازی می‌کنید و داور هم کار خودش را انجام نمی‌دهد کار برای ما مشکل می‌شود. ما باید سعی‌مان را مقابل تیم خوب بوسنی بکنیم. می‌دانیم بوسنی در اروپا چقدر خوب بوده و چه مهاجمان خوبی داشته بنابراین لازم نیست مهاجمان را عوض کنیم. ما در سیستم‌مان ۳ مهاجم جلو داریم، البته در زمان دفاع مدافع هم داریم اما مهم این است که متوازن باشیم و بهترین بازیکنان در زمین باشند اگرچه بهترین بازیکن تیم ایران روحیه آنهاست‬‎.

‫سرمربی تیم ملی فوتبال ایران درباره “در ورزشگاه بازی ایران و بوسنی گل زیادی زده شده و آیا شما هم مثل هلند می‌توانید خوش‌شانس باشید؟”عنوان کرد: بله، البته ما به‌دنبال گل زیاد نیستیم بلکه به‌دنبال فوتبال خوب هستیم. با فوتبال خوب می‌توانیم صعود کنیم. باید تمرکز ما روی بازی باشد، بعد گل هم می‌آید اما اگر فقط به‌فکر گل‌زدن باشید نتیجه خوبی نخواهد داشت. تمرکز ما نباید روی نتیجه باشد‬‎ ‫بلکه تمرکز ما باید روی عملکرد باشد. در بازی قبل ما روحیه و عملکرد خوبی داشتیم باید روحیه و عملکرد خود را بهتر کنیم امیدوارم تمام تیم‌ها و بازیکنان کار خودشان را به‌خوبی انجام دهند.

کی‌روش تصریح کرد: متأسفانه داوران خوبی نداشته‌ایم و تاکنون این نتایج به‌خاطر داوری بد رقم خورده است. ‬‎‫اگر داوری خوب بود ما ۴امتیازی بودیم. امیدوارم ایران و بوسنی هر ۲ فوتبال خوبی بازی کنند و داور هم در سطح جام جهانی باشد و منصفانه عمل کند نه آن‌طور که تاکنون اتفاق افتاده است. ‫با احترام می‌گویم و می‌دانم که باید در مورد داور محتاط باشم اما فکر می‌کنم داور صربستانی رک بگویم داور مناسبی نیست و این واقعاً امید ما را کمتر کرده است. در مورد مسابقه فردا امیدوارم برای تیمی مثل ما با تمام کوشش‌های ماه‌های اخیر، داور با احترام و انصاف با آن رفتار کند. ‫در جام جهانی قبل، ۲۲ سرمربی کار خودشان را از دست دادند، این بار هم چنین می‌شود، بنابراین داورها باید احساس مسئولیت داشته باشند و آنها هم بدانند با اشتباه نمی‌توانند کارشان را نگاه دارند.

وی در پاسخ به این سؤال که چه تفاوتی بین زندگی فوتبالیست در ایران با اروپا وجود دارد، گفت: فکر می‌کنم رحمان به‌خوبی شرح داد که چه‌چیزهایی باعث می‌شود تفاوت بین بازیکنان ایران با اروپا و آمریکای جنوبی باشد. این وسایل خیلی ممکن است روی سرعت فرق بگذارد.‬‎ ‫در چنین مسابقاتی باید سعی کنید توازن ایجاد کنید. در ورزشگاه بهتر شرایط بهتری دارید، حتی کیفیت پاس‌دادن بهتر می‌شود ولی موضوع مهم سرعت بازی است‬ که فکر می‌کنم هنوز تفاوت‌های زیادی با آمریکای جنوبی و اروپا داریم‬‎.

سرمربی تیم ملی کشورمان در خصوص نتیجه بازی نیجریه و آرژانتین اظهار داشت: من چیزی علیه نیجریه ندارم، به‌عکس خیلی از فوتبال آفریقا لذت می‌برم، خودم آفریقایی هستم اما با احترام می‌گویم فردا اگر آرژانتین ببرد، موقعیت ما را برای صعود بهتر می‌کند. من به بازیکنانم گفتم که باید بهترین بازی را انجام دهیم. بقیه کار دست خداست. ما باید تلاش کنیم و با اراده بهترین بازی را در آخرین دیدار این مرحله انجام دهیم. باید تنش‌ها را کنار بگذاریم.‬‎ ‫یک لطیفه می‌گویم. مردم گاهی می‌گویند سرنوشت گاهی حقیقت را کج می‌نویسد. بدبختانه در آرژانتین کسی به‌نام مسی است که کار سرنوشت را به هم زد اما امیدوارم فردا کسی باشد که این کار را بکند. معتقدم هر تیمی بهترین بازی را کند مستحق پیروزی است. پاپ هم آرژانتینی و به خدا نزدیک است ‫اما ما فردا تمرکزمان روی فوتبال است و نتیجه با خداست. ما مسی را نداریم.

‫او در مورد اینکه چرا محل تمرین تیم ملی را تغییر داده عنوان کرد: خیلی ساده است. ما قرار بود از ۲:۳۰ تا ۳ تمرین کنیم و این زیاد مساعد نبود برای تیم ما که تمرین کنیم آن هم در فاصله ۲۴ ساعت به مسابقه تمرین در ساعت ۲ با در نظر گرفتن شرایط هوا، بنابراین ترجیح دادم در ورزشگاه مسابقه تمرین نکنیم شاید بازیکنان کم‌کم یاد بگیرند که بتوانند خودشان را با شرایط تطبیق بدهند. ما اولویت‌مان این است که بازی کنیم و اینکه چه‌موقع بهتر است تمرین کنیم. ‫فکر کنم تمرین در ۲۴ ساعت مانده به مسابقه منفی است. شرایط این زمین نسبت به بلوهوریزنته خوب نیست. زمین آنجا برای تمرین کنسل شده بود. می‌خواهیم بهترین بازی را انجام دهیم و اینکه بهترین شرایط چیست و می‌دانستم که ساعت ۲:۳۰ عصر برای تیم ما خوب نیست ‫و باید ببینیم از لحاظ فنی چه‌چیزی برای تیم ما بهتر است.

وی در پاسخ به این سؤال “داور در بازی با آرژانتین یک پنالتی نگرفت، در بازی بوسنی هم گل بوسنی و یک پنالتی برای این تیم گرفته نشد، عکسی نشان می‌دهد داور با دروازه‌بان نیجریه شادی کرده و با این وجود آیا به اتفاقات گروه خودتان مشکوک نیستید؟” گفت: نه، فکر نمی‌کنم. چنین چیزهایی به ذهن من نمی‌آید. منظورم این است که بعضی داورها آمادگی و تجربه بیشتری دارند. با سرعتی که بازی دارد به‌عنوان شخصی با ۳۰ سال تجربه در فوتبال فکر نمی‌کنم بدون تکنولوژی آینده‌ای برای فوتبال باشد، این مسئله فقط داور نیست، سرعت بازی خیلی زیاد شده و این اشتباهات داوری در آینده ادامه خواهد داشت و داور می‌داند اعتبار خودش را مقابل میلیون‌ها نفر از دست خواهد داد. من نشنیدم که داورها هیچ کار خلافی کرده باشند ولی بعضی اتفاقات خیلی با سرعت می‌افتد، نمی‌گویم توطئه بوده اما سرعت بازی به‌قدری زیاد است که برای داوران مشکل است.

سرمربی تیم ملی ادامه داد: در همه ورزش‌ها این اتفاق می‌افتد. اعتبار فوتبال در آینده به دست می‌آید، اگر با تکنولوژی به داورها کمک کنیم، بنابراین گفتن چنین حرف‌هایی درست نیست‬‎. ‫فوتبال هم مانند انسان در حال تکامل است. در آینده فوتبال که ۴۰ میلیون تماشاگر پنالتی را می‌بینند نباید چنین چیزی را قبول کرد، بنابراین داور به کمک نیاز دارد. من از داورها دفاع می‌کنم و تقصیر آنها نیست. من طرف داورها را می‌گیرم اما می‌گویم آنها به کمک نیاز دارند تا تصمیمات درست‌تری بگیرند. غیرممکن است که داور بتواند صددرصد تصمیمات درستی بگیرد‬‎.

‫کی‌روش تصریح کرد: در جام جهانی کره و ژاپن و آفریقای جنوبی دیدیم که اشتباهات بود ولی خبرنگاران اشتباهات را نشان می‌دهند. فوتبال باید به‌سمت تکامل برود وگرنه همه با حس استیصال و یأس به خانه بازمی‌گردند اما تمرکز ما باید روی فوتبال و بازی با بوسنی باشد.‬

وی در پاسخ به این سؤال “چقدر روی مسی کار کرده بودید؟” گفت: راستش را بگویم قبل از بازی با آرژانتین تنها یک تمرین داشتیم اما کسی باورش نمی‌شود ما ۳ سال است این تیم را با راه طولانی با سیستم دفاعی و تاکتیکی در اردوهای مختلف آماده کرده‌ایم. وقتی توانستیم به جام جهانی برسیم روی بازی با نیجریه تمرکز کردیم و بعد خودمان را با آرژانتین تطبیق دادیم و اینکه ببینیم چه‌چیزهایی را مقابل آرژانتین تغییر دهیم. شما نمی‌توانید چیزی را با جادو تغییر دهید. ما ۳ سال روی تاکتیک و ذهن بازیکنان کار کردیم. اگر بازیکنان من تجربه بیشتری داشتند شاید آن گل لحظه آخر را به آرژانتین نمی‌دادیم. بازیکنان ما کثیف بازی نمی‌کنند. آنها سرعت خوبی دارند. ما سعی‌مان را در لحظات پایانی بازی با آرژانتین کردیم اما مقابل یک تیم باتجربه آن ۳،۴ دقیقه آخر خیلی مهم است و بازیکنان باتجربه در ثانیه‌ای می‌توانند نتیجه را عوض کنند مانند مسی که بازیکن فوق العاده‌ای است و بازی ویژه‌ای انجام داد.‬‎

13930329164427853038663.png

‫سرمربی تیم ملی ادامه داد: با اینکه خیلی چیزها در آن بازی منصفانه نبود، الآن آینده ما بوسنی است. این فینال جام جهانی برای ماست. ما فردا را به‌عنوان فینال جام جهانی نگاه می‌کنیم. وقتی از تهران آمدیم، می‌دانستیم قرار نیست قهرمان شویم. کسی از ما چنین توقعی ندارد اما ما رؤیای خودمان را بالا بردیم و سعی می‌کنیم به مرحله بعد صعود کنیم. اخیراً در یک روزنامه دیدم که از ایران اسم نبردند و از ۳ تیم دیگر صحبت کردند. یادم نمی‌آید کسی در تلویزیون گفته باشد ایران در این گروه وجود دارد. ما سعی کردیم ایران را در نقشه راه جام جهانی فیفا بگذاریم. به این هدف رسیدیم و آرزوی ما رسیدن به مرحله بعدی است‬‎.

‫کی‌روش افزود: آرزو، مفت و مجانی است و بگذارید ما به این آرزو فکر کنیم و فردا مانند فینال جام جهانی بازی می‌کنیم.‬‎

‫سرمربی تیم ملی در خصوص اینکه اگر ایران صعود کند این چه معنایی برای فوتبال ایران خواهد داشت و آیا فکر می‌کند پرتغال هم صعود کند، گفت: برای ۸۰ میلیون ایرانی این یک افتخار بزرگ خواهد بود و همین طور برای بازیکنان ما. امیدوارم عملکرد ما چه ببریم یا نبریم خوب باشد‬‎‫و بازیکنان ما بتوانند بهترین سعیشان را بکنند و بهترین نمایش را نشان دهند و اینکه بازیکنان چقدر از این جام جهانی تجربه کسب کردند و پخته شدند و چقدر از نظر تکنیکی خودشان را بالا ببرند، چراکه آنها ۶ ماه دیگر به استرالیا می‌روند و امیدوارم این تجربه را به جام ملت‌های آسیا ببرند و اول یا دوم یا سوم شوند چرا که مستحق این مدال هستند‬‎. جام جهانی یک تجربه برای بازیکنان و سرمربی آینده تیم است و مرحله بعد که قهرمان آسیا شوند.

‫ او ادامه داد: در مورد پرتغال هم وضعیت یک مقدار مبهم شده است. برای پرتغال آن‌قدر وضع بد نبوده البته این موضوع روی تیم‌های اروپایی تأثیر گذاشته که در آمریکای جنوبی بازی می‌کنند اما عذری وجود ندارد. توازن برای ایتالیا و اسپانیا و دیگران هم از بین رفته و پرتغال هم قربانی همین وضعیت بوده که احساس خستگی دارد. در فوتبال همیشه سورپرایز هست ولی عملکرد پرتغال شبیه دیگر تیم‌های اروپایی است که حذف شدند ‫البته غیر از آلمان و هلند که صعود کردند‬‎.