خانه | تاریخچه جام جهانی | یونان تیمی با تفکرات دفاعی و دلخوش به ضدحمله/ کار سخت شاگردان سانتوز در گروه C

یونان تیمی با تفکرات دفاعی و دلخوش به ضدحمله/ کار سخت شاگردان سانتوز در گروه C

به گزارش خبرگزاری فارس، تیم ملی فوتبال یونان یکی از تیم‌های حاضر در جام جهانی برزیل امروز از زوایای گوناگون مورد بررسی قرار می‌گیرد.

* یونان

این کشور در جنوب شرقی اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان قرار دارد. یونان از شمال با آلبانی، مقدونیه و بلغارستان و از شرق با ترکیه مرز مشترک دارد. یونان نام فارسی این کشور است. یونان در محل پیوند سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا قرار دارد و میراث‌دار یونان باستان امپراطوری بیزانس و سلطه ترکان عثمانی است. این کشور به عنوان مهد تمدن مغرب زمین، زادبوم دموکراسی، فلسفه غرب، بازی‌های المپیک، علوم سیاسی و نمایشنامه‌نویسی شناخته می‌شود. این کشور دارای تاریخی ویژه، پرحادثه و دارای میراث فرهنگی است و ساختاری بنیادی برای فرهنگ اروپا و آنچه امروز از آن به عنوان غرب نام می‌برند، شناخته می‌شود. امروزه یونان کشوری توسعه یافته و یکی از اعضای اتحادیه اروپاست. آتن پایتخت این کشور و یکی از شهرهای بزرگ یونان به حساب می‌آید.

* نام یونان

یونان نامی است که مردم باستانی شرق برای اشاره به یونانی‌ها به کار می‌برند و از زبان فارسی باستان آمده و این واژه از زبان یونانی و از شهر ایونیا در کناره غربی آسیای صغیر گرفته شده است. تمام ملت‌های زیرسلطه ایرانی‌ها با این نام که از واژه سانسکریت «یاوانا» گرفته شده، خو گرفتند. واژه یونان هم اکنون در زبان‌های فارسی، ترکی، عربی، هندی،‌ارمنی، آرامی، مالایی و اندونزیایی به کار می‌رود.

* اقتصاد یونان

از نکات جالب کشور یونان این است که رشد تولید ناخالص داخلی این کشور از بسیاری از اعضای اتحادیه اروپا بیشتر بوده است. صنعت گردشگری یکی از منابع عمده درآمدزایی برای یونانی‌هاست و به طور مستقیم و غیرمستقیم حدود ۱۷ درصد از نیروی کار یونان در این صنعت فعال هستند. نیروی کار یونان بالغ بر ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر است که در میان کشورهای سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه بعد از کره جنوبی در رتبه دوم قرار دارد. یونانی‌ها به طور میانگین در هر سال ۱۸۱۱ ساعت کار می‌کنند. نزدیک به یک پنجم نیروی کار را در این کشور مهاجران خارجی تشکیل می‌دهند که در بخش‌های کشاورزی و ساخت و ساز فعالیت می‌کنند.

* ورزش یونان

یونان زادگاه بازی‌های المپیک است که برای اولین بار ۷۷۶ سال پیش از میلاد مسیح برگزار شده است. این کشور میزبان بازی‌های نوین المپیک هم بوده است.

* فوتبال یونان

قهرمانی تیم ملی فوتبال یونان در مسابقات جام ملت‌های اروپا در سال ۲۰۰۴ مهمترین اتفاق ورزشی در تاریخ این کشور بوده است و شاید بتوان آن را با میزبانی بازی‌های المپیک در سال ۲۰۰۴ برابر دانست. سوپرلیگ فوتبال یونان بالاترین سطح فوتبال در این کشور است که از سال ۱۹۵۹ میلادی تاکنون در این کشور برگزار می‌شود و نیما نکیسا و علیرضا منصوریان هم از جمله بازیکنان ایرانی بودند که در فوتبال باشگاهی یونان به میدان رفتند. المپیاکوس و پاناتینایکوس از موفق‌ترین باشگاه‌های این کشور به حساب می‌آیند. نخستین بازی ملی تیم ملی فوتبال یونان در سال ۱۹۲۹ مقابل تیم ملی ایتالیا بود که در آن بازی ۴ بر یک نتیجه را به حریف واگذار کرد اما بهترین پیروزی یونان پیروزی ۸ بر صفر مقابل سوریه در سال ۱۹۴۹ به حساب می‌آید. بدترین شکست یونان هم باخت ۱۱ بر یک در دیدار با مجارستان در سال ۱۹۳۸ است. یونان با حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل سومین حضورش در این رقابت‌های معتبر را تجربه می‌کند.

نظرکارشناس

نادر دست‌نشان/ با توجه به ساختار فوتبال یونان و فوتبال دفاعی که این تیم اجرا می‌کند شاگردان فرناندو سانتوز یک بار قهرمان یورو ۲۰۰۴ شدند و حالا با همان فوتبال دفاعی و بسته به جام جهانی می‌آیند تا بتوانند در این رقابت‌ها هم موفقیتی کسب کنند. یونان تیمی است که در دفاع ساختار خوبی دارد و ضد حمله‌های خوبی هم انجام می‌دهد و از آنجایی که حریفانش در گروه C جام جهانی جزو قدرت‌های جهان به حساب نمی‌آیند من فکر می‌کنم یونان هم به اندازه سه تیم دیگر شانس صعود دارد؛ هر چند که کار سختی در پیش داریم. من فکر می‌کنم یونان بتواند از مرحله گروهی صعود کند اما برای مراحل بعد با این نوع فوتبال به مشکل خواهد خورد.