خانه | تاریخچه جام جهانی | یک ایران و یک مسی‎/ آرژانتین رقیبی سخت و مدعی برای قهرمانی

یک ایران و یک مسی‎/ آرژانتین رقیبی سخت و مدعی برای قهرمانی

به گزارش خبرگزاری فارس، تیم ملی فوتبال آرژانتین که برای شانزدهمین بار در جام جهانی حاضر می‌شود از زوایای گوناگون مورد بررسی قرار می‌گیرد:

*آرژانتین

این کشور در آمریکای جنوبی واقع شده و پایتخت آن بوئنس‌آیرس است. زبان رسمی این کشور اسپانیایی و جمعیت آن حدود ۴۳ میلیون نفر تخمین زده می‌شود.واحد پول آرژانتین پزو نام دارد و این کشور از لحاظ وسعت بعد از برزیل دومین کشور آمریکای جنوبی و در جهان هشتمین کشور محسوب می‌گردد.آرژانتین سومین اقتصاد بزرگ آمریکای لاتین را در اختیار دارد و سطح زندگی در این کشور بالاست. ۹۷ درصد جمعیت‌ آرژانتین را اروپایی‌تبارها تشکیل‌ می‌دهند که بیشترشان از نوادگان مهاجران ایتالیایی و اسپانیایی است. بیش از ۹۰ درصد مردم آرژانتین مسیحی هستند و در حدود ۲ درصد مسلمان در این کشور زندگی می‌کند و بقیه بی‌دین یا پیرو ادیان دیگر هستند.نام پیشین آرژانتین که از مستعمرات اسپانیا به حساب می‌آید فرمانداری ریودلاپلاتا نام داشت که آرژانتین از این منطقه اعلام استقلال کرد.

*تاریخ آرژانتین

اسپانیایی‌های مهاجم در سال ۱۵۱۶ میلادی وارد آرژانتین شدند. بسیاری از آنها با شنیدن شایعه وجود کوه‌های نقره‌ای در این منطقه به جست‌وجوی این کوه‌های افسانه‌ای می‌پرداختند. پیشینه نام این کشور هم از کلمه argentum به معنای نقره گرفته شده است. زمانی که آرژانتین در کنترل اسپانیا بود کشورهای بولیوی،‌پاراگوئه و اروگوئه هم در سلطه اسپانیا بودند. از کاشفان اروپایی آرژانتین می‌توان به آمریگو وسپوچی، خوآندیاز دوسولی و فردیناند ماژلان اشاره کرد.

*جغرافیای آرژانتین

این کشور از شمال با پاراگوئه و بولیوی، از شرق با برزیل و اوروگوئه، از جنوب و غرب با شیلی مرز مشترک دارد.آرژانتین را می‌توان به چهار قسمت تقسیم نمود؛ ۱- دشت‌های حاصلخیز ۲-فلات‌های نیمه‌گرمسیری ۳- رشته‌کوه‌های پر پیچ و خم و جلگه‌های غنی از نفت. کوه آکنکاگوا با ارتفاع ۶۹۶ متر از سطح دریا مرتفع‌ترین کوه این کشور در نیم‌کره جنوبی است و پست‌ترین نقطه در این کشور لاگونا دلکاربیون در ایالت سانتاکوروز با ۱۰۵ متر زیر سطح دریا قرار دارد.

*فوتبال آرژانتین

ورزشگاه اصلی تیم ملی آرژانتین ورزشگاه مونومنتال آنتونیو وسپوکیو لیبرتی است. آرژانتین تاکنون دو بار در جام‌‌های جهانی ۱۹۷۸ و ۱۹۸۶ قهرمان جام جهانی فوتبال شده است. این تیم در مسابقات کوپا امریکا و المپیک هم مقام‌های قهرمانی دارد. فوتبال آرژانتین بازیکنان بزرگی در تاریخ خودش همانند ماریو کمپس، دیگو مارادونا، باتیستوتا و لیونل مسی را به فوتبال جهان معرفی کرده است. آرژانتین به عنوان یکی از حریفان تیم ملی فوتبال کشورمان در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل شانس اول صعود از این گروه به حساب می‌آید و باید در دومین دیدارش در مرحله گروهی جام جهانی به مصاف ملی‌پوشان ایرانی برود. نخستین بازی رسمی آرژانتین در سال ۱۹۰۱ با برد ۳ بر ۲ مقابل اوروگوئه رقم خورد اما پیروزی ۱۲ بر صفر مقابل اکوادور در سال ۱۹۴۲ بهترین پیروزی آرژانتین به حساب می‌آید هر چند که باخت ۶ بر یک به چک‌و اسلواکی سابق در سال ۱۹۵۱ سنگین‌ترین شکست آرژانتین محسوب می‌شود.

* نظر کارشناس

محمد صادقی/ آرژانتین از قدیم‌الایام همیشه تیمی پرقدرت بوده که در رقابت‌های جام جهانی و آمریکای جنوبی همیشه حرف‌های زیادی برای گفتن داشته است. این تیم از لحاظ قدرت تنه به برزیل می‌زند و تاکنون توانسته دو بار به عنوان قهرمانی جام جهانی برسد. آرژانتین در صورتی که از لحاظ تاکتیکی به هماهنگی برسد می‌تواند در جام جهانی موفق شود.بازیکنان این تیم از لحاظ فنی در موقعیت خوبی قرار دارند و این هنر مربی است که بتواند این نفرات را به هماهنگی برساند. با توجه به اینکه بازیکنان بسیار تکنیکی در آرژانتین حضور دارند آنها می‌خواهند به تنهایی ناجی تیم شوند.بازیکنان آرژانتین باید به خود بقبولانند که مسی ستاره این تیم است و بازی خود را به او ختم کنند.یکی از دلایلی که نیمار در برزیل عملکرد بهتری از مسی در آرژانتین دارد این است که بازیکنان برزیل نیمار را به عنوان ستاره خود پذیرفته‌اند.اما در آرژانتین دی‌ماریا، آگوئرو و … هر کدام به تنهایی با توجه به قدرت تکنیکی که دارند می‌خواهند کار را به سرانجام برسانند. اینجا نقش مربی بسیار موثر است تا بازیکنان خود را به هماهنگی برساند و تاکتیک‌های خوبی در نظر بگیرد. با توجه به بازیهای که در چند وقت اخیر از آرژانتین دیدم خیلی بعید است که این تیم بتواند به مقام قهرمانی برسد.اگر تیمی مسی را از کار بیندازد ۵۰ درصد از توان آرژانتین را گرفته و به همین خاطر بعید این تیم بتواند قهرمان شود.