خانه | اخبار جام جهانی 2014 برزیل | ۱۰ تیم برتر تاریخ مسابقات جام جهانی فوتبال

۱۰ تیم برتر تاریخ مسابقات جام جهانی فوتبال

جام جهانی فوتبال، مهم‌ترین مسابقات فوتبال مردان در جهان است و تیم‌های ملی فوتبال تمام اعضای فدراسیون بین‌المللی (فیفا) می‌توانند در آن شرکت کنند.

world-cup-2014

رقابت‌ها ی جام جهانی اولین بار در سال ‪ ۱۹۳۰‬برگزار شد و از آن به بعد هر چهار سال یکبار (بجز دو دوره در سال‌های ‪ ۱۹۴۲‬و ‪ ۱۹۴۶‬به علت جنگ جهانی دوم) برگزار شده است.

فیفا از سال ‪ ۱۹۹۱‬برگزاری جام جهانی زنان را نیز آغاز کرد.

جام جهانی از ابتدا تا کنون ‪ ۱۸‬بار برگزار شده است که در این میان برزیل پنج بار، ایتالیا چهار بار و آلمان سه بار به عنوان قهرمانی دست یافته اند.

در آخرین جام جهانی نیز که سال ‪ ۲۰۰۶‬به میزبانی آلمان برگزار شد، تیم ملی ایتالیا به قهرمانی رسید.

اما فهرست پر افتخارترین تیم‌های تاریخ جام جهانی از زمان آغاز این رقابت‌ها تا آخرین دوره به شرح زیر است:

– برزیل، ‪ :۱۹۷۰
‬تیم ملی برزیل در جام جهانی ‪ ۱۹۷۰‬در هر شش بازی خود به لطف درخشش بازیکنانی چون په له، جایرزینیو، ریولینو، توستائو، گرسون، کارلوس آلبرتو و دیگران به پیروزی رسید. برتری آنها در بازی فینال مقابل ایتالیا اوج فوتبال برزیلی‌ها بود که این تیم را یک سر و گردن بالاتر از دیگران قرار داد.

– مجارستان، ‪ :۱۹۵۴‬این تیم معروف به جادوگران با در اختیار داشتن بازیکنان با استعدادی همانند فرانس پوشکاش، ساندور کاسیس، ناندور هیدگکوتی، زولتان زیبور و جوزف بوسیک که در سطح کلاس جهانی بازی می‌کردند، فقط یکبار در مدت شش سال طعم شکست را چشید.

– هلند، ‪ :۱۹۷۴‬نظریه ‪ Total Football‬با عملکرد بی‌همتای یوهان کرایف و خلاقیت یوهان نیسکنز، جانی رپ، راب رنسنبرینک، ویم فان هانگم و رود کرول لذت تماشای بازی این تیم را تا رسیدن به فینال دو چندان کرد.

– آلمان غربی، ‪ :۱۹۷۴‬ژرمن‌ها  برای توقف هلند در بازی فینال راه حل پیدا کردند و همانطور که انتظار می‌رفت تیم میزبان در مونیخ با بازی فوق العاده سپ مایر، فرانس بکن باوئر و گرد مولر به قهرمانی رسید.

– ایتالیا، ‪ :۱۹۸۲‬آتزوری‌ها در حالیکه دینوزوف را درون دروازه و پائولو روسی را در خط حمله داشتند، مسابقات را به کندی شروع کردند اما با غلبه بر تیم‌هایی مثل آرژانتین، برزیل و آلمان غربی قهرمان شدند.

– برزیل، ‪ :۱۹۵۸‬په له که فقط ‪ ۱۷‬سال داشت شش گل زد اما تاثیر گارینچا، واوا، دیدی، زاگالو و زیتو در این جام هم به همین اندازه یا حتی بیشتر بود. برزیل همچنان تنها تیم آمریکای جنوبی است که در خاک اروپا به قهرمانی در جام جهانی رسیده است.

– فرانسه، ‪ :۱۹۸۶‬تیم ملی فرانسه گرچه نتوانست در جام جهانی ‪ ۱۹۸۶‬قهرمان شود اما میشل پلاتینی، آلیان گیرسه، ژان تیگانا و لوییس فرناندز در آن دوره یکی از بزرگترین گروه هافبک‌های تاریخ را تشکیل دادند.

– برزیل، ‪ :۲۰۰۲‬برزیل در این جام برابر حریفان خود رکورد ‪ ۱۸‬گل زده در مقابل ‪ ۴‬خورده را ثبت کرد و همانند مسابقات ‪ ،۱۹۷۰‬با حضور رونالدو، رونالدینیو، روبرتو کارلوس، ریوالدو و کافو در هر شش بازی خود به برتری دست یافت تا برای پنجمین بار قهرمان جهان شود.

– اروگوئه، ‪ :۱۹۳۰‬خوزه ناساتزی اروگوئه را به مدال طلای المپیک در سال‌های ‪ ۱۹۲۴‬و ‪ ۱۹۲۸‬رساند و سپس در جام جهانی ‪ ۱۹۳۰‬در کنار پدرو سئا، هکتور اسکارونه و خوزه آندراده با غلبه بر آرژانتین، کاپ قهرمانی اولین دوره این رقابت‌ها را برای کشورش به دست آورد.

– انگلیس، ‪ :۱۹۶۶‬تیم ملی فوتبال انگلیس تنها در سال ‪ ۱۹۶۶‬توانست جام قهرمانی را کسب کند که در آن سال نیز میزبانی پیکارها را برعهده داشت. در این دوره بابی چارلتون، بابی مور، جف هورست، گوردون بنکس و آلن پیترز با سرمربیگری سر الف رمزی فوتبال انگلیس را برای اولین بار به قدرت اول جهان تبدیل کردند. پس از آن فوتبال انگلیس هیچگاه نتوانست خود را به جمع بزرگان جهان برساند و تنها یکبار در سال ‪ ۱۹۹۰‬به عنوان چهارمی رسید.